PR I/30/534/95 - Opodatkowanie przychodu z tytułu wynagrodzenia za przygotowanie i wygłoszenie wykładu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 1995 r. Ministerstwo Finansów PR I/30/534/95 Opodatkowanie przychodu z tytułu wynagrodzenia za przygotowanie i wygłoszenie wykładu

Nawiązując do wystąpienia z dnia 24.luyego 1995 r. uprzejmie informuję, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Kultury i Sztuki uważam, iż przygotowanie i wygłoszenie wykładu przez jego autora stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Wykład jako utwór jest przedmiotem prawa autorskiego wobec spełnienia kryteriów z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83). Ponadto wygłoszenie takiego wykładu wobec słuchaczy stanowi spełnienie warunku ustalenia tego utworu zawartego w art. 1 ust. 3 powołanej wyżej ustawy.

W związku z powyższym przychód z tytułu wynagrodzenia za przygotowanie i wygłoszenie wykładu przez jego autora, podlega opodatkowaniu po potrąceniu kosztów uzyskania przychodu określonego w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) tj. w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu. Zasada ta obowiązuje od 24 maja 1994 r. tzn. od dnia wejścia w życie ww. ustawy o prawie autorskim.

Natomiast wyjaśnienie kwestii dotyczących określenia stosunku prawnego łączącego autora z przyjmującym zamówienie nie należy w zakresie kompetencji Ministra Finansów; jest to bowiem, w świetle powyższego, dla celów zastosowania właściwych przepisów podatkowych, sprawa obojętna. Właściwą instytucją dla udzielenia odpowiedzi na to pytanie jest Minister Pracy i Polityki Socjalnej, któremu przekazano wystąpienie Pani Rektor.

Opublikowano: Glosa 1995/7/25