PR-415/35/06/PD - Czy sprzedaż działki będzie opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PR-415/35/06/PD Czy sprzedaż działki będzie opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.05.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Pan W. w 1994 r. otrzymał w darowiźnie gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W 2005 r. część tego gospodarstwa zostało w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod zabudowę. Wnioskodawca zamierza wydzielić i sprzedać działkę budowlaną o powierzchni około 20 arów. Jednak wątpliwość podatnika budzi przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący że "wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny"

Pytanie podatnika:

- czy sprzedaż działki, będzie opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, iż sprzedaż ww. działki nie rodzi obowiązku uiszczenia podatku, gdyż wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Ponadto art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - zwana dalej updof) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, (między innymi) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy wolne od podatku są, między innymi:

-

pkt 28 - przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny,

-

pkt 32 lit. d - przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

w opisanym stanie faktycznym podatnik zamierza sprzedać część gospodarstwa rolnego, która w chwili obecnej w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na inne cele niż rolnicze.

W posiadanie powyższego gospodarstwa (nieruchomości) podatnik wszedł drogą darowizny ponad 10 lat temu i wówczas miały do niego zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn albowiem zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi (...) podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (...) tytułem spadku, darowizny, zasiedzenia itp.

Zasadą podlegania przepisom tej ustawy jest nabycie nieodpłatne. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 1 reguluje opodatkowanie dochodów, rozumianych zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy jako nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania w roku podatkowym.

Powyższy przepis przewiduje wyjątki, które opodatkowują przychody. Przychód z odpłatnego (za wynagrodzeniem) zbycia nieruchomości należy do ww. wyjątków.

Z analizy art. 10 ust. 1 pkt 8 wynika, że źródłem przychodu, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest odpłatne zbycie nieruchomości wyłącznie w przypadku jeżeli następuje ono przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Jeżeli zachodzi powyższa okoliczność to dopiero wówczas badane są przesłanki zwolnienia przychodu z opodatkowania. Pierwszeństwo ma zwolnienie z opodatkowania zbycia wszelkich nieruchomości (gospodarstw rolnych oraz innych nieruchomości) z uwagi gdy ich nabycie nastąpiło w drodze spadku bądź darowizny (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d).

Inny sposób nabycia rodzi opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie mają charakteru rolnego bądź w wyniku zbycia taki charakter utraciły (art. 21 ust. 1 pkt 28).

W omawianym przypadku sprzedaż działki, która utraciła charakter rolny, nie stanowi źródła przychodu gdyż jej sprzedaż następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W takim przypadku zwolnienia, o których mowa w art. 21 ustawy uznaje się za bezprzedmiotowe.

Reasumując powyższe sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie rodzi obowiązku uiszczenia 10% podatku od sprzedaży ww. nieruchomości lecz z innych powodów niż podał wnioskodawca. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl