PPP2/443-1333/08-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie PPP2/443-1333/08-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej "XXX", przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży w drodze przetargu na ustanowione prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych uzyskanych w wyniku eksmisji komorniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży w drodze przetargu na ustanowione prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych uzyskanych w wyniku eksmisji komorniczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonuje w 2008 r. sprzedaży w formie ustanowienia prawa odrębnej własności trzech lokali mieszkalnych - uzyskanych w wyniku eksmisji (2 lokale) i jeden lokal po śmierci osoby zajmującej lokal mieszkalny bez tytułu prawnego (po wypowiedzeniu umowy najmu byłego mieszkania zakładowego). W przeszłości lokale te były zamieszkane przez najemców mieszkań zakładowych, a od 1997 r. dwa lokale na podstawie spółdzielczych lokatorskich praw do lokali mieszkalnych, a jeden jako kontynuacja najmu mieszkania zakładowego. W 2007 i 2008 r. w wyniku eksmisji komorniczych (na podstawie wyroków sądowych) z dwóch lokali posiadających wcześniej status mieszkań spółdzielczych lokatorskich i śmierci byłego najemcy mieszkania zakładowego - spółdzielnia uzyskała te lokale i ogłosiła przetarg na ustanowienie prawa w prawa odrębnej własności tych lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT powinna zastosować Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonując sprzedaży lokalu mieszkalnego w formie ustanowienia odrębnej własności, których wcześniej był przedmiotem spółdzielczego prawa do lokalu lub przedmiotem umowy najmu mieszkania zakładowego.

Zdaniem Wnioskodawcy dostawa przedmiotowych lokali będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ pierwsze zasiedlenie tych lokali nastąpiło w latach 1974-1980 przez najemców mieszkań zakładowych, a od 1997 r. na podstawie praw spółdzielczych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ww. ustawy. Przy czym, zarówno towary jak i usługi dla potrzeb podatku od towarów i usług są identyfikowane w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, na co wskazują uregulowania art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pojęcie "pierwszego zasiedlenia" zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy, przez które rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika zatem z przytoczonych wyżej przepisów, ustawa o podatku od towarów i usług w swym obowiązującym kształcie uznaje sprzedaż prawa do lokalu mieszkalnego za dostawę towarów. Powołana ustawa umożliwia jednak zastosowanie zwolnienia od podatku do czynności dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż lokale mieszkalne o których mowa we wniosku zostały po raz pierwszy zasiedlone w latach 1974-1980.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę można mówić o spełnieniu przesłanek definicji pierwszego zasiedlenia, o których mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zatem, dostawa lokali mieszkalnych, przeznaczonych na cele mieszkaniowe, będzie spełniać wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Reasumując, sprzedaż ww. lokali mieszkalnych w formie ustanowienia odrębnej własności po pierwszym zasiedleniu podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl