PPII/4430-50/ICh/06 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług płatności przyznanych producentom surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PPII/4430-50/ICh/06 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług płatności przyznanych producentom surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12.01.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce z dnia 5.01.2006r. Nr US.II443/39/JD/05 uznające, że otrzymane płatności przez producenta surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego na podstawie umowy kontraktacji przyznane za 1 kg surowca tytoniowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 3%,

postanawia

zmienić zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji i stwierdzić, że otrzymane płatności przez producenta surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego na podstawie umowy kontraktacji przyznane za 1 kg surowca tytoniowego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.10.2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan gospodarstwo rolne i jest producentem surowca tytoniowego, a także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na złożony wniosek o przyznanie płatności otrzymał Pan dopłatę do produkcji surowca tytoniowego przyznaną przez Agencję Rynku Rolnego.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem: czy otrzymane płatności przyznane producentom surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Sformułował też Pan własne stanowisko, w sprawie stwierdzając, iż z odbiorcą tytoniu zawarta jest umowa kontraktacji z ustalonym cennikiem za tytoń w poszczególnych klasach i otrzymanej dotacji nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, gdyż niezależnie od tego, czy będzie dopłata, czy też nie, to cena sprzedaży pozostaje bez zmian.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce postanowieniem z dnia 05.01.2006 r. Nr US.II443/39/JD/05 uznał, że otrzymane płatności przez producenta surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego na podstawie umowy kontraktacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 3%.

Na przedmiotowe postanowienie w dniu 12.01.2006 r. wniósł Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, w którym zarzuca naruszenie art. 122, art. 120 i art. 191 ustawy - Ordynacja podatkowa poprzez niepodjęcie wszystkich środków i działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, dokonanie oceny na niepełnym materiale dowodowym i nieoparcie stanowiska na przepisach prawa.

Dyrektor Izby Skarbowej po zapoznaniu się z aktami sprawy zdecydował zmienić postanowienie organu pierwszej instancji, a swoje stanowisko argumentuje następująco:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (bez względu na nazwę i podstawę przyznania) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi uzupełnienie podstawy opodatkowania. Jeśli natomiast nie można powiązać konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług, a tym samym kwoty należnej (ich ceny), z otrzymanym dofinansowaniem, to dofinansowanie to nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. Nr 223, poz. 2221 ze zm.) producentowi surowca tytoniowego dostarczającemu surowiec tytoniowy w ramach przydzielonej mu kwoty produkcji surowca tytoniowego, na postawie zawartej umowy na uprawę, przysługuje, wypłacana przez Agencję, płatność za ilość surowca tytoniowego dostarczonego przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie wstępnego przetwarzania surowca tytoniowego, nie więcej jednak niż za ilość tego surowca wynikającą z przysługującej temu producentowi kwoty produkcji surowca tytoniowego.

Płatność jest przyznawana przez dyrektora oddziału terenowego Agencji na podstawie wniosku producenta surowca tytoniowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł z odbiorcą tytoniu umowę kontraktacji z ustalonym cennikiem za tytoń w poszczególnych klasach i w dniach 8.12.2004 r.,13.12.2004 r. oraz 3.02.2005 r. sprzedał tytoń zgodnie z zawartą umową.

Na zasadach wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności producentom surowca tytoniowego (Dz. U. Nr 237, poz. 2378) Podatnikowi została przyznana płatność z Agencji Rynku Rolnego.

Stosownie do art. 33a ust. 1 cyt. ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego producentowi przysługuje płatność za ilość surowca tytoniowego dostarczonego przedsiębiorcy, nie więcej jednak niż za ilość wynikającą z kwoty produkcji.

Płatność, o której mowa w ww. ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego, jest przyznawana już po zawarciu umowy, w której została wskazana cena (kontraktowa) tytoniu, i niezależnie od tego, czy producent otrzyma dopłatę, czy też nie, to cena sprzedaży (kwota należna) tytoniu pozostaje bez zmian.

Do podstawy opodatkowania wlicza się tylko takie dopłaty, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku otrzymane płatności przez producenta surowca tytoniowego z Agencji Rynku Rolnego na podstawie umowy kontraktacji nie mają charakteru cenowego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie nie można się zgodzić z zarzutami podniesionymi w zażaleniu odnośnie naruszenia art. 122, art. 120 i art. 191 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Wskazać bowiem należy, iż organy podatkowe udzielają interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny. Interpretacja jest jedynie poglądem na temat rozumienia treści przepisów prawa. Organ podatkowy pierwszej instancji dokonał odmiennej oceny niż Podatnik we wniosku z dnia 18.10.2005 r. Nie oznacza to jednak, że naruszył tym powyższe przepisy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl