PPI/4407-005-9/06 - Odrębne numery NIP dla gminy i urzędu miejskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2007 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PPI/4407-005-9/06 Odrębne numery NIP dla gminy i urzędu miejskiego.

"(...) Wnioskodawca wskazał, że zarówno Urząd Miejski w M., jak i Gmina Miasto M. są podatnikami podatku od towarów i usług. Podmioty te posiadają własne numery identyfikacji podatkowej (NIP). (...) Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, którym numerem identyfikacji podatkowej (NIP), należy się posługiwać przy składaniu deklaracji VAT-7. Wnioskodawca zwrócił także się z prośbą o potwierdzenie stanowiska organu I instancji, które wyrażone zostało w postanowieniu z dnia 9 lutego 2005 r., znak: US.XI/400-1/05, w przedmiocie interpretacji prawnej dotyczącej nadania oddzielnego numeru identyfikacji (NIP) dla Gminy Miasto M.

(...) Zgodnie ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (...) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (art. 2 ust. 1). Gmina posiada osobowość prawną (art. 2 ust. 2). Organem wykonawczym gminy jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 11a), który wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy (art. 33 ust. 1).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. (...)

W myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powyższych regulacji prawnych wynika, że gmina ze względu na przyznaną ustawowo osobowość prawną jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jeżeli spełnia pozostałe warunki określone w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W szczególności gmina będzie traktowana jako podatnik VAT w związku z wykonywaniem czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, które wykraczają poza zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, np. sprzedaż, dzierżawa mienia komunalnego.

Z treści art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe (...). W ten sposób ustawodawca uregulował generalny obowiązek składania deklaracji podatkowych dla potrzeb rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług. Obowiązek taki ciąży na każdym podatniku podatku od towarów i usług.

(...) W rezultacie, gmina dokonując dostawy towarów i usług w związku z obrotem prawnym majątku komunalnego (sprzedaż, dzierżawa mienia), zobowiązana jest do składania deklaracji podatkowej VAT-7, na której powinien znajdować się jej numer identyfikacji podatkowej, tzn. podmiotu posiadającego status podatnika podatku od towarów i usług.

Odrębnym zagadnieniem od kwestii podmiotowości w zakresie, który z podmiotów winien rozliczać się w podatku od towarów i usług jest kwestia posiadania odrębnych NIP dla Urzędu Miasta (...) i Gminy Miasto (...).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (...), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwanej dalej NIP. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP (ust. 2). Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, zwane dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych"; podmioty te również otrzymują NIP (ust. 3). Powyższy zapis ustawy oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii jest obowiązany posiadać numer identyfikacji podatkowej.

Jak wskazano wyżej, z treści art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy (...) o samorządzie gminnym wynika, że gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, posiada osobowość prawną, a zadania publiczne wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, posiada ona podmiotowość prawnopodatkową. Natomiast urzędy gmin, które realizują zadania organów samorządu terytorialnego, występują wyłącznie jako jednostki organizacyjne działające w imieniu i na rzecz tych organów. Ponieważ urzędy te dokonują rozliczeń jako płatnicy, np. podatku dochodowego od osób fizycznych czy składek ZUS - obowiązane są posiadać numer identyfikacji podatkowej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/16-17