PPE1/443-6/03 - Podatek od towarów i usług (VAT)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2003 r. Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim PPE1/443-6/03 Podatek od towarów i usług (VAT)

Treść pytania:

Rolnik ryczałtowy dostarczył do spółki zboże. Zgodnie ze stosowanymi przepisami ustawy o podatku VAT na dostarczoną ilość zboża wystawiona została faktura VAT RR. Jednocześnie rolnik scedował należność z tej faktury na firmę, w której zadłużony jest ponieważ zaopatrywał się w środki do produkcji rolnej.

Pytanie:

Czy w przypadku przelania należności wynikającej z faktury VAT RR na konto wskazanej firmy, a nie na osobiste konto rolnika ryczałtowego Spółka utraci prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w tej fakturze?

Zdaniem Spółki w tym przypadku podatek VAT naliczony może być rozliczony z podatkiem należnym ponieważ należność z faktury nie jest wypłacona w formie gotówkowej, a przekazywana jest na rachunek bankowy wskazany przez rolnika. Cesja jest pewną formą porozumienia trójstronnego pomiędzy rolnikiem jego wierzycielem i jego dłużnikiem, które zabezpiecza należności wierzyciela i umożliwia rolnikowi dokonanie zakupów towarów do produkcji rolnej udokumentowanych fakturą VAT RR w ramach udzielonego przez wierzyciela kredytu kupieckiego.

Treść odpowiedzi:

Zagadnienie zwiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku u nabywcy produktów rolnych zostało uregulowane w art. 33 b ust. 4 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). Wynika z niego, iż zwiększenie podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku następuje pod warunkiem, że zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, przy spełnieniu uwarunkowań określonych w tym przepisie.

Zgodnie z zapisem art. 33b ust. 6 ustawy o VAT wymóg dokonania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego nie dotyczy przypadków, gdy należności z tytułu dostaw produktów rolnych zostaną skompensowane z kwotami należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Rozszerzenie pojęcia towarów i usług o których mowa wyżej zawarto w art. 33b ust. 6 a ustawy o VAT który stanowi, iż przez pojęcie należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu, o którym mowa w ust. 6, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem, że zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty oraz że raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

Z powyższego wynika, iż katalog kompensat, określony w art. 33b ust. 6 ustawy o VAT obejmuje swoim zakresem wyłącznie potrącenia związane z towarami i usługami sprzedawanymi rolnikowi przez podatnika.

W świetle przedstawionych okoliczności faktycznych i prawnych stanowisko Spółki w ocenie organu nie jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma.

Komentarz:

Odpowiedź urzędu została sprawdzona przez Izbę Skarbową dn. 2003-12-15.

Opublikowano: www.is.lublin.pl