PP6/5448/95 - Akcyza od wyrobów winiarskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PP6/5448/95 Akcyza od wyrobów winiarskich.

Departament Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów uprzejmie informuje, że z uwagi na mogące powstać wątpliwości przy stosowaniu ustawy z 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 1994 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy, szczególnie przy wprowadzaniu z dniem 1 stycznia 1996 r. znaków akcyzy na wyroby winiarskie wyjaśniamy co następuje:

1. Znaki akcyzy (banderole) podatkowe na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych, spirytusowych oraz winiarskich otrzymują po wpłaceniu zaliczki na podatek akcyzowy odpowiadającej wartości banderol podatkowych i stosują producenci i importerzy tych wyrobów, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym od tych wyrobów.

2. Znaki akcyzy (banderole) legalizacyjne na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich są kupowane i stosowane przez następujące podmioty gospodarcze:

1) podmioty, które nie są podatnikami podatku akcyzowego od tych wyrobów,

2) podmioty dokonujące pakowania, rozlania lub rozważenia wyrobów w opakowania jednostkowe, niezależnie od tego, czy w tych wypadkach zachodzi obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym,

3) podmioty dokonujące przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów w inne opakowania jednostkowe, niezależnie od tego, czy w tych wypadkach zachodzi obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym,

4) posiadaczy w obrocie wyrobów nie oznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo względnie nieodpowiednimi znakami akcyzy lub wyrobów z uszkodzonymi znakami akcyzy,

5) posiadaczy wyrobów określonych w pkt 4 (pisma), którzy nabyli od państwowych organów likwidacyjnych wyroby podlegające oznaczaniu.

Jednocześnie informujemy, że jeżeli wydano znaki akcyzy niezgodnie z ww. wyjaśnieniami, prosimy o przesłanie decyzji, na podstawie których wydano te znaki. Decyzje w/s znaków akcyzy obarczone błędem nie mogą wywoływać negatywnych skutków dla wnioskodawcy, chyba że wprowadził on w błąd urząd skarbowy. Możliwe jest także wg k.p.a. dokonanie uchylenia lub zmiany błędnej decyzji, jeżeli okaże się, że określony wnioskodawca, który pobrał znaki, jeszcze ich nie zastosował. Reasumując, znaki powinny być wydawane (sprzedawane) według zasad określonych w ustawie z 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami akcyzy oraz ww. rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. W odniesieniu do podmiotów gospodarczych krajowego przemysłu winiarskiego należy przed rozpatrzeniem wniosku o wydanie lub sprzedaż banderol uzyskać oświadczenie wnioskodawcy wskazujące, czy wnioskowane znaki akcyzy są na wyroby produkowane i rozlewane (banderola podatkowa), czy tylko rozlewane (banderola legalizacyjna).

Opublikowano: S.Podat. 1997/10/42