PP6/1307/94 - Warunki zaniechania ustalania i poboru podatku akcyzowego przy zakupie banderol legalizacyjnych nowego wzoru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 1994 r. Ministerstwo Finansów PP6/1307/94 Warunki zaniechania ustalania i poboru podatku akcyzowego przy zakupie banderol legalizacyjnych nowego wzoru.

Uprzejmie informuję, że stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 ze zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1989 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1990 r. Nr 1, poz. 4 ze zm.). zaleca się dokonanie zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych i poboru podatku w podatku od towarów i usług (VAT) w stosunku do jednostek handlowych (hurt i detal), które zakupiły nowe banderole legalizacyjne na krajowe wyroby spirytusowe i dokonały oznaczenia nimi tych wyrobów w obecności pracownika urzędu kontroli skarbowej, jeśli ich ilość wynosi co najmniej 1000 szt. Zaniechanie ustalenia zobowiązania podatkowego i poboru w/w podatku powinno wynosić do 50% kwoty zapłaconej za nowe banderole legalizacyjne. Zaniechania nie stosuje się w przypadku sprzedaży nowych banderol legalizacyjnych z zaliczeniem odpłatności za poprzednie banderole legalizacyjne zwrócone lub już naniesione na wyroby podlegające ponownemu oznaczeniu, chyba że występuje o to ten sam podmiot, który zakupił poprzednie banderole legalizacyjne i zwrócił je niewykorzystane i nieuszkodzone lub oznaczył nimi wyroby. Podstawą do dokonania zaniechania jest przedstawienie przez podatnika decyzji w sprawie sprzedaży banderol legalizacyjnych (poprzednich, nowych), protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymania banderol legalizacyjnych (poprzednich, nowych) oraz zwrotu poprzednich niewykorzystanych i nieuszkodzonych banderol legalizacyjnych, stosownego zaświadczenia właściwego w sprawie banderol urzędu skarbowego oraz protokołu, sporządzonego z udziałem pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, z czynności naniesienia nowych banderol legalizacyjnych na wyroby, a także protokołu z naniesienia poprzednich banderol legalizacyjnych. Dokumenty są przedstawiane odpowiednio do występujących sytuacji.

Przedstawione rozwiązanie podyktowane jest ochroną podatników przed nadmiernymi obciążeniami finansowymi związanymi z zakupem nowych banderol legalizacyjnych, przy stanie prawnym, w którym występują urzędowe ceny krajowych wyrobów spirytusowych oraz urzędowe stawki marż handlowych obrotu tymi wyrobami, a ponadto mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem legalizacji dużej ilości tych wyrobów nie sprzedanych przed dniem 1 kwietnia 1994 r. z przyczyn niezawinionych przez podatników. Powyższe zaniechanie ma zastosowanie wyłącznie podczas bieżącej legalizacji, tj. w miesiącu kwietniu, maju i czerwcu 1994 r.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/2/25