PP443/IN/4/BT/2005 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży) budynku użytkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Brzegu PP443/IN/4/BT/2005 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży) budynku użytkowego

Pytanie podatnika

W sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki 22% dostawy (sprzedaży) budynku użytkowego.

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4.

Pismem z dnia 05.01.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 08.03.2005 r. Gmina zwróciła się z zapytaniem, czy dostawa (sprzedaż) budynku użytkowego, w przypadku którego od zakończenia budowy minęło 5 lat, podlega opodatkowaniu stawką 22% czy daje podstawę do zwolnienia od podatku VAT. Z pisma wynika, że przedmiotowy budynek wybudowany został w okresie międzywojennym około 1930 r. Użytkowany był na potrzeby administracyjno-biurowe. Do roku 2002 korzystanie przez jednostkę budżetową z pomieszczeń budynku nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W roku 2002 Gmina przeprowadziła modernizację budynku nie dokonując odliczenia podatku naliczonego od zakupów materiałów i usług. Powyższy budynek jest od grudnia 2002 r. dzierżawiony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja dokonywała drobnych remontów na własny koszt w zamian za czynsz dzierżawny. Gmina w roku 2004 r. poniosła nakłady na roboty brukarskie i ogrodzeniowe, dokonując obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wyżej wymienionych nakładów. Wartość początkowa środka trwałego wynosi 103.927,34 zł, zaś faktyczne koszty poniesione zostały w wys. 54.453,55 zł, co stanowi 52,4% wartości początkowej obiektu. Obiekt jest przedmiotem umowy krócej niż 5 lat.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2, art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami w myśl ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy). W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług rozumie się:

1) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat

2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Jednak w art. 43 ust. 6 ustawy postanowiono, że powyższego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w przedstawionej sytuacji dostawa (sprzedaż) budynku będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od podatku od towarów i usług w wys. 22%, gdyż w trakcie użytkowania budynku Gmina poniosła nakłady na jej ulepszenie powyżej 30% jego wartości początkowej, zrealizowała prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, a okres użytkowania przez Gminę budynku w celu wykonania czynności opodatkowanych był krótszy niż 5 lat.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl