PP4-7616/64/99 - Kiedy NIP przechodzi na następcę prawnego? Paragony fiskalne w nowo powstałym podmiocie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 1999 r. Ministerstwo Finansów PP4-7616/64/99 Kiedy NIP przechodzi na następcę prawnego? Paragony fiskalne w nowo powstałym podmiocie

(...) W celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) uprzejmie informuję:

1. Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o NIP", numer NIP nadany podatnikowi (funkcjonującemu w skonkretyzowanej formie organizacyjno-prawnej) nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem enumeratywnie wskazanych przypadków, tj.:

- przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,

- przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,

- przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną,

- przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wskazane wyżej przypadki stanowią jednocześnie wyjątek od zasady, iż dla powstania obowiązku i jednocześnie uprawnienia do posługiwania się określonym numerem NIP po stronie konkretnego podmiotu potrzebne jest wydanie decyzji o nadaniu NIP. W takich bowiem przypadkach, związanych ściśle z sukcesją praw i obowiązków nie tylko wynikających z przepisów prawa podatkowego, powyższy obowiązek (uprawnienie) powstaje z mocy samego prawa (w momencie dojścia do skutku przekształcenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o NIP).

Jednocześnie z art. 12 ust. 2 ustawy o NIP jednoznacznie wynika, iż - z wyjątkiem ww. przypadków, wskazanych w art. 12 ust. 1 tej ustawy - decyzja o nadaniu NIP wygasa, w przypadku ustania bytu prawnego podatnika. (...)

2. Równocześnie uprzejmie wyjaśniam, że sprawa zwrotu odliczeń za kasy rejestrujące dotyczy podmiotów, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 146, poz. 953) użytkowały kasy przez okres krótszy niż 3 lata. Problem ten nie dotyczy połączenia podmiotów w wykonaniu rządowego Programu restrukturyzacji i prywatyzacji, ponieważ nie występuje żaden z warunków utraty odliczeń za zakupione kasy podanych w § 10 ust. 4 wyżej wymienionego rozporządzenia.

Dokumenty emitowane w nowo powstałym podmiocie pochodzą z dwóch źródeł. Kasy rejestrujące emitują paragony fiskalne i raporty fiskalne dobowe, a systemy komputerowe emitują faktury i rachunki uproszczone. Wykonanie zmian w kasach fiskalnych dotyczących uaktualnienia nazwy firmy drukowanej w nagłówku paragonu fiskalnego i raportu fiskalnego dobowego według oceny firm serwisujących kasy będzie trwało około dwóch miesięcy. W okresie tym na dokumentach fiskalnych emitowanych przez kasy należy wprowadzić stemplowanie właściwej nazwy w nagłówku dokumentu. Faktury i rachunki uproszczone są drukowane poprzez sterowanie bezpośrednio z systemów komputerowych (...). Zmiany nazwy firmy można dokonać poprzez wprowadzenie jej w systemie przez osoby upoważnione do tej czynności.

Opublikowano: LEX nr 6779