PP4-760/22/94/EF - Obliczenie podatku należnego na podstawie struktury zakupów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 1994 r. Ministerstwo Finansów PP4-760/22/94/EF Obliczenie podatku należnego na podstawie struktury zakupów

Odpowiadając na pismo w sprawie podatku od towarów i usług, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

W przypadku, gdy przedmiotem obrotu są towary opodatkowane stawkami podatku, a podatnik nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, oblicza podatek należny na podstawie art. 30 i 31 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50, Nr 28 poz. 127 i Nr 129 poz. 599), tzn. na podstawie struktury zakupów.

Przy czym, w sklepach detalicznych, w których dominują utargi gotówkowe, a w sporadycznych tylko przypadkach są wystawiane na żądanie klientów faktury VAT lub rachunki uproszczone, za które klienci płacą z reguły gotówką - obliczenie VAT należnego winno następować od pełnej sumy utargów gotówkowych w oparciu o strukturę zakupów, o których mowa powyżej.

Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Finansów informuje, iż w jednostkach handlu detalicznego nie jest wymagane prowadzenie odrębnych rejestrów sprzedaży (wystawianych rachunków), gdyż dla ewentualnych potrzeb konfrontacyjnych jednostki te posiadają kopie wystawianych rachunków, które powinny być archiwizowane w czasie określonym przepisami i tym samym tak samo są dostępne w każdej sytuacji, jak i ewentualne rejestry.

Opublikowano: Zawadzka M.: Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, Tom 2, Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, Warszawa 1998, s. 100