PP4-760/124/94/SR - Obrót opakowaniami zwrotnymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 1994 r. Ministerstwo Finansów PP4-760/124/94/SR Obrót opakowaniami zwrotnymi.

W związku ze zgłoszonymi wątpliwościami dotyczącymi § 3 lit. d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 59, poz. 272 i Nr 134, poz. 651), Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

1. Obrót opakowaniami, za które pobierana jest kaucja (np. butelki do piwa, wina i mleka, worki, bębny do kabli, itp.) jest zwolniony od podatku od towarów i usług przy przekazywaniu tych opakowań między producentami, hurtownikami i detalistami.

2. W przypadku gdy cena wyrobu zawiera również wartość opakowania (np. urzędowe ceny detaliczne wyrobów spirytusowych) przy sprzedaży podstawą opodatkowania jest cena wyrobu wraz z opakowaniem. Sprzedawca jest zobowiązany zapłacić od całej wartości wyrobu podatek według obowiązującej stawki podatku dla towaru.

Sprzedaż opakowań, dokonywana producentom przez jednostki handlowe, jest zwolniona od podatku od towarów i usług, w tym również w przypadku gdy w sprzedaży uczestniczy inna jednostka handlowa (np. sklep detaliczny sprzedający butelki hurtowni), która następnie sprzedaje te opakowania producentowi, lub punkt skupu opakowań sprzedający opakowania innej jednostce handlowej, która również sprzedaje producentowi.

W powołanym przepisie § 3 lit. d w/w rozporządzenia zawarte są wyrazy "sprzedawane producentom", co nie oznacza wyłącznie bezpośredniej sprzedaży tym producentom.

3. Odrębna sprzedaż opakowań używanych (np. transportery plastikowe do butelek, beczki, palety, w niektórych przypadkach butelki, worki, skrzynki itp.) jest zwolniona z podatku od towarów i usług w każdym przypadku. Dotyczy to również, gdy w sprzedaży na rzecz producenta uczestniczy inna jednostka hurtu (analogicznie jak w pkt 2 niniejszego pisma).

4. Stosownie do § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 39, poz. 176, Nr 59, poz. 272 i Nr 134, poz. 652), jeżeli podatnik sprzedał towar pobierając kaucję wartości opakowania nie uwzględnia się w fakturze. Nie ma jednak przeszkód aby fakt pobrania kaucji był odnotowany na formularzu faktury po zakończeniu treści merytorycznej, tzn. po określeniu kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażonej liczbowo i słownie (§ 19 ust. 1 pkt 11 w/w rozporządzenia).

5. Odrębną sprzedaż opakowań (ust. 2 i 3 niniejszego pisma) wykazuje się w fakturze VAT lub rachunku uproszczonym, jako sprzedaż towarów zwolnionych od podatku.

6. W związku z dotychczasową niejednolitą praktyką stosowania przepisów o podatku od towarów i usług w obrocie opakowaniami, uprzejmie proszę Panów Dyrektorów o wydanie polecenia nie kwestionowania dotychczasowych rozliczeń za okres do dnia 30 kwietnia 1994 r.

Ponadto uprzejmie proszę o poinformowanie zainteresowanych podatników o treści niniejszego pisma, np. przez zamieszczenie komunikatu w prasie lokalnej lub przez wywieszenie niniejszego pisma w siedzibie urzędów skarbowych.

Dodatkowo uprzejmie informuję, iż niniejsze pismo zostało przekazane do: Przedsiębiorstw Przemysłu Spirytusowego "Polmos", Spółki "Piwochmiel", Krajowej Rady Winiarstwa, Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich z prośbą o przekazanie tego pisma podmiotom gospodarczym współpracującym z tymi jednostkami.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/2/20