PP3-8222-3707/94/ERO - Konsekwencje niezłożenia w terminie deklaracji podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8222-3707/94/ERO Konsekwencje niezłożenia w terminie deklaracji podatkowych.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi korzystania przez podatników podatku od towarów i usług, wykonujących na bieżąco czynności podlegające opodatkowaniu, z prawa sformułowanego w art. 19 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) w sytuacji:

– ustalenia przez organ podatkowy wysokości zobowiązania podatkowego w kwocie wynikającej z prowadzonej przez podatnika ewidencji, zgodnie z art. 27 ust. 4,

– nieskładania przez podatników w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w określonych terminach, w kwotach wynikających z prowadzonej ewidencji zgodnie z art. 27 ust. 4,

Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Jeżeli podatnik, nie naruszając obowiązku sformułowanego w art. 27 ust. 4 przedmiotowej ustawy, narusza wyłącznie obowiązek wynikający z art. 10 ust. 1 dotyczy terminu do składania deklaracji podatkowych, o którym mowa w art. 26, to taki stan rzeczy powoduje utratę uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, jeżeli upłynął termin dłuższy od wskazanego w wymienionych wyżej przepisach do tego rozliczenia. Oznacza to, że zarówno organ podatkowy przy określaniu wysokości zobowiązania podatkowego, jak i podatnik składający deklarację w wykonaniu zaległego zobowiązania podatkowego w miesiącu, w którym minął już właściwy termin do rozliczenia kwot podatku naliczonego, zgodnie z art. 19 ust. 3 (od 16 stycznia 1995 r. także ust. 3a), nie może uwzględnić tej części kwoty podatku naliczonego, w stosunku do którego wygasło prawo do rozliczenia.

W związku z powyższym urzędy skarbowe winny weryfikować składane po terminie deklaracje podatkowe pod kątem zgodności z art. 19 ust. 3 i 3a cytowanej ustawy.

Równocześnie Ministerstwo Finansów nie zgłasza zastrzeżeń, aby w przypadkach gospodarczo i społecznie uzasadnionych urzędy skarbowe wydawały decyzje, na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 z późn. zm.), o umorzeniu zaległości podatkowej w kwocie stanowiącej równowartość podatku naliczonego, wynikającej z utraty prawa do jego rozliczenia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/6/28