PP3-8222-155/95/ERO - Wadliwość ewidencji dla celów VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8222-155/95/ERO Wadliwość ewidencji dla celów VAT.

W związku z pismem z dnia 4.01.1995 r. znak: UKS I-0744-2/95 Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.

1. Jeżeli obroty osiągane przez podatnika zostały przez niego zaewidencjonowane w ewidencji prowadzonej na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz w składanej deklaracji podatkowej (art. 10 ust. 1) jako przedmiotowo zwolnione z VAT, to w przypadku uznania ich przez organ kontroli skarbowej za obroty podlegające opodatkowaniu, nie ma zastosowania sankcja z art. 27 ust. 5 pkt 1 tej ustawy, ponieważ nie została wyczerpana dyspozycja powołanego przepisu o braku zaewidencjonowania.

2. Jeżeli podatnik wykazuje w fakturach, ewidencji i deklaracji podatkowej zaniżone stawki podatkowe, to organ kontroli skarbowej określa podatek należny w kwocie wyższej od wykazanej, wraz z naliczeniem odsetek, jednakże bez stosowania sankcji z art. 27 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

3. Jeżeli podatnik wykazuje w ewidencji prawidłową (rzeczywistą) kwotę osiąganych obrotów, natomiast w składanej deklaracji zaniża ją lub wykazuje według niższych stawek podatkowych, to w takim stanie rzeczy organ kontroli skarbowej określa podatek należny analogicznie jak w punkcie 2, tj. w jego prawidłowej wysokości, bez stosowania sankcji prawno-finansowej z art. 27 ust. 5 pkt 1. W tym przypadku należy zastosować przepisy o odsetkach za zwłokę.

Równocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż ewidencję uznaje się za prowadzoną niezgodnie z art. 27 ust. 4 w zakresie przedmiotu i podstawy opodatkowania w każdym przypadku występowania różnic między kwotami występującymi w tej ewidencji a kwotami wynikającymi z rzeczywiście przeprowadzonych transakcji.

Opublikowano: S.Podat. 1997/8/32