PP3-8218-716/95/MR - Wniesienie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej a zobowiązanie w podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218-716/95/MR Wniesienie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej a zobowiązanie w podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na pismo z 23 marca 1995 r. znak KS4-033-29/95 w sprawie wystąpienia Urzędu Kontroli Skarbowej w K., Departament Podatków Pośrednich wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne przy spełnieniu warunków wymienionych w ww. przepisie.

Spółka cywilna zgodnie z art. 860 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest jednostką nie posiadającą osobowości prawnej, czyli dla celów podatkowych mieści się w kategorii podmiotów określonych jako inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega wspólny majątek wspólników będący jednocześnie majątkiem spółki, jeżeli jest przedmiotem czynności wymienionej w art. 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

W przedmiotowej sprawie, jak wynika ze sprawozdania Urzędu Kontroli Skarbowej w K. czynność polegająca na wniesieniu w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej nastąpiła jeszcze przed likwidacją tej spółki. Wniesienie udziału w formie aportu do osoby prawnej, jako czynność nie wymieniona w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu. Należy jednak zauważyć, że spółka cywilna nie może być udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcami takiej osoby prawnej mogą być wspólnicy spółki cywilnej - osoby fizyczne. Stąd zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu handlowego i ustawy o podatku od towarów i usług, aby wspólnicy mogli skutecznie wnieść aport do osoby prawnej z majątku spółki cywilnej najpierw musi nastąpić przekazanie tego majątku na potrzeby podatnika. Przekazanie majątku na potrzeby osobiste podatnika, zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu, jedynie gdy są to potrzeby osobiste. Stąd w przedmiotowej sprawie nie wystąpi zobowiązanie w podatku od towarów i usług. (...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/4/27