PP3-8218/2290/95/MR - Podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218/2290/95/MR Podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali

Odpowiadając na pismo z 12 października 1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 10 pkt 1a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.) podatnicy, którzy dokonują sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali nie mogą wybrać zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Powyższe oznacza, że podmiot korzystający ze zwolnienia podmiotowego z chwilą uzyskania przychodu ze sprzedaży wyrobów, o których mowa w zdaniu poprzednim traci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Jeżeli chodzi o drugie pytanie dotyczące działalności polegającej na udzielaniu pożyczek pod zastaw, Ministerstwo Finansów informuje:

W przypadku wyżej wymienionych usług mamy do czynienia z dwiema sytuacjami:

1) pożyczkobiorca zwraca pożyczkę i zastawiony przedmiot jest mu zwracany,

2) pożyczkobiorca nie zwraca pożyczki i przedmiot zastawu sprzedawany jest przez pożyczkodawcę.

Pierwsza czynność zaliczana jest przez uprawnione organy statystyczne do usług finansowych. Wynagrodzeniem podmiotu świadczącego usługi są w tym przypadku odsetki, które podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 18 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy według stawki 22% podatku. Przy czym podstawą opodatkowania jest zgodnie z art. 15 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy kwota otrzymanego wynagrodzenia pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Natomiast drugi przypadek, gdy przedmiot zastawu jest sprzedawany przez pożyczkodawcę jest klasyfikowany przez organy statystyczne do działalności handlowej. W związku z powyższym, podstawą opodatkowania będzie kwota uzyskana ze sprzedaży zastawionego przedmiotu pomniejszona o kwotę należnego podatku - art. 15 ust. 1 wyżej powołanej ustawy.

Opublikowano: Zawadzka M.: Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, tom II, Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, Warszawa 1998, s. 76