PP3-8218/2180/95/MR - Obowiązek - podatnika dokonującego jednocześnie sprzedaży towarów podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od podatku obowiązany - odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 1996 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218/2180/95/MR Obowiązek - podatnika dokonującego jednocześnie sprzedaży towarów podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od podatku obowiązany - odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku

W związku z wystąpieniem Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjno-Usługowego U. z Z oraz informacją przesłaną przez Izbę przy piśmie z 11 grudnia 1995 r. znak PD3-077/39/95, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 20 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) "podatnik dokonujący jednocześnie sprzedaży towarów podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku". Ustęp 2 wyżej wymienionego przepisu stanowi, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie kwot, o których mowa w zdaniu pierwszym, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. W przypadku nabycia towarów, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są u podatnika do środków trwałych, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy. Podatnicy dokonujący czynności określonych w art. 2 ust. 1-3 wyżej wymienionej ustawy, w okresie krótszym niż 6 miesięcy obliczają procentowy udział, zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty.

Przytoczony wyżej przepis art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług w sposób jednoznaczny stanowi o sposobie odliczaniu podatku naliczonego w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalności opodatkowaną i zwolnioną od podatku. Jeżeli spółka dokonała obniżenia podatku należnego na zasadach określonych w tym przepisie to podatek ten nie podlega żadnym korektom. Natomiast w przypadku zawyżenia kwoty podatku naliczonego, a należy domniemywać z pisma spółki, że takie zawyżenie wystąpiło, gdyż spółka pisze, iż odliczała cały podatek naliczony bez stosowania przepisów ust. 4 czy 5 art. 20 wyżej wymienionej ustawy, należy odpowiednio zastosować sankcje z art. 27 ust. 5 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy.

Opublikowano: „Lex Polonica”, Wydawnictwa Prawnicze PWN, Kraków 1999 (CD)