PP3-8211-2573/93/PB - Import usług i towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PP3-8211-2573/93/PB Import usług i towarów.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami w sprawie sprowadzenia z zagranicy na czas oznaczony maszyn, urządzeń, środków transportu (bez samochodów osobowych) na podstawie umów dzierżawy lub najmu w celu wykorzystania w prowadzonych przez podatników przedsiębiorstwach (umowy leasingu operacyjnego i finansowego) Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby, na których ciąży obowiązek zapłaty cła na podstawie odrębnych przepisów, niezależnie od tego, czy towar jest zwolniony od cła lub cło na towar zostało zawieszone. Dotyczy to również sytuacji kiedy towar został sprowadzony do Polski na czas oznaczony w trybie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo celne. Opisany wyżej stan prawny odnosi się również do tzw. "umów leasingowych" gdzie urzędy celne pobierają podatek VAT w momencie powstania obowiązku podatkowego tj. wprowadzenia towaru na polski obszar celny.

Podatek ten zapłacony w urzędzie celnym (pobrany od towarów sprowadzonych w trybie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo celne) stanowi dla podatnika podatek naliczony i może być rozliczony za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument odprawy celnej (z którego wynikają te kwoty) do wysokości podatku należnego (w przypadku pobrania kwoty rozliczanie następuje w miesiącach następnych).

Ponadto należy zauważyć, iż w przypadku gdy dzierżawione środki zaliczane są na podstawie odrębnych przepisów do składników majątku użytkownika (leasing finansowy) - przyjęcie tych środków trwałych w odpłatne użytkowanie traktuje się na równi z zakupem (§ 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12.05.1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 39, poz. 176 i Nr 59, poz. 272).

Oznacza to, że ustalenie różnicy podatku oraz jej zwrot następuje wg zasad przewidzianych w ustawie (art. 21 ust. 3 i 5) dla nabycia takich środków na podstawie umowy sprzedaży (§ 4 ust. 1 tego rozporządzenia).

Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, iż podatek od rat czynszu płaconego kontrahentowi zagranicznemu zgodnie z zawartymi umowami najmu czy dzierżawy - stanowi dla podatnika podatek należny.

Opublikowano: S.Podat. 1997/1/28