PP3-8211-2537/93/HM - Obowiązek podatkowy w imporcie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PP3-8211-2537/93/HM Obowiązek podatkowy w imporcie.

W związku ze zgłaszanymi pytaniami dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług importu towarów i usług, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

1. Podatnicy wykonujący na terenie Polski usługi komisu w imporcie, podobnie jak inni podatnicy wykonujący usługę komisu, uiszczają podatek od uzyskanej z tego tytułu prowizji lub innego wynagrodzenia (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).

Komisant dokonuje importów towaru w imieniu własnym ale na rachunek komitenta uiszcza cło oraz podatek w urzędzie celnym przy wprowadzeniu towaru w polski obszar celny. Podatek ten nie jest dla komisanta podatkiem naliczonym. Komisant rozlicza się z komitentem fakturą rozliczeniową (np. fakturą FJ), która zgodnie z § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 39, poz. 176 i Nr 59, poz. 272), powinna zawierać wszystkie informacje (dane), o których mowa w § 19 i 27a ust. 2 tego rozporządzenia. Oznacza to, że w fakturze tej muszą być wykazane m.in. przez komisanta kwoty cła i podatków płacone na granicy, a także numer oraz datę wystawienia dokumentu handlowego przez kontrahenta zagranicznego, wartość towaru oraz usługi obliczoną po kursie walutowym zastosowanym w dokumencie odprawy celnej SAD.

Podatek VAT zapłacony na granicy przez komisanta i uwzględniony w fakturze rozliczeniowej z komitentem, o której mowa powyżej, stanowić będzie dla komitenta podatek naliczony.

2. Komisant zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji VAT dotyczącej swojej sprzedaży (prowizja, wynagrodzenie) i zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Nie jest natomiast wymagane prowadzenie przez komisanta ewidencji VAT zakupów sprzedaży towarów będących przedmiotem umowy komisu.

3. Różnice kursowe dodatnie bądź ujemne (między kursem zastosowanym przez urząd celny przy odprawie celnej, a kursem zastosowanym przez bank dewizowy przy zapłacie za granicę) zafakturowane przez komisanta na komitenta nie podlegają opodatkowaniu VAT.

4. U komisanta realizującego import towarów lub usług nie powstaje obowiązek podatkowy w momencie przyjęcia zaliczki na zakup towaru w wysokości co najmniej 50% ceny. Wynika to z tego, że faktycznym "zaliczkobiorcą" w przypadku poboru części cen przed wykonaniem usługi przez komisanta jest w przypadku komisu zakupu podmiot dostarczający towar.

U komisanta powstanie obowiązek podatkowy w momencie przyjęcia zaliczki na swoją prowizję, jeżeli kwota tej zaliczki wyniesie co najmniej 50 % kwoty prowizji.

Opublikowano: S.Podat. 1997/1/48