PP3-0602-678/02/AP - Sprzedaż nieruchomości a powstanie obowiązku podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2002 r. Ministerstwo Finansów PP3-0602-678/02/AP Sprzedaż nieruchomości a powstanie obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2 ww. ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-10 tego artykułu.

W przypadku sprzedaży lokali i budynków, zgodnie z art. 6 ust. 7b ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wydania.

Oznacza to, iż przyjęcie części zapłaty (również w formie przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego i obowiązek wystawienia faktury VAT, którą zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Dotyczy to zatem m.in. zaliczek, przyjętych przed podpisaniem aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości, pobieranych np. na podstawie umowy wstępnej.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług reguluje art. 19 ust. 1 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z art. 19 ust. 3 i 3a otrzymanie towaru nie jest warunkiem niezbędnym do odliczenia kwot podatku naliczonego, jeżeli podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Jednocześnie należy pamiętać, że w każdym przypadku organy podatkowe zobowiązane są do oceny konkretnego stanu faktycznego, w tym m.in. pod kątem ewentualnych działań zmierzających do obejścia przepisów ustawy lub dla pozoru.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/5/19