PP2-813-148/02/ASO/288 - Odliczenie podatku od towarów i usług w imporcie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2002 r. Ministerstwo Finansów PP2-813-148/02/ASO/288 Odliczenie podatku od towarów i usług w imporcie.

W związku ze zgłaszanymi przez podatników i organy podatkowe pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi terminu odliczania podatku od towarów i usług, w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 z późn. zm.), w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z dokumentu celnego nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument celny, i nie i później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.

W przypadku posiadania pozwolenia organu celnego na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, podatnik prowadzi rejestr uzgodniony z organem celnym, który wydał to pozwolenie. Rejestr jest prowadzony przez podatnika w sposób ciągły; przez dłuższy okres, dla ewidencjonowania kolejnych dostaw z importu.

Zgodnie z art. 80 § 4 i 5 Kodeksu celnego podmiot dokonujący uproszczonych czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną zobowiązany jest złożyć zgłoszenie celne uzupełniające, które stanowi jednocześnie podzielny akt ze zgłoszeniami celnymi uproszczonymi (m.in. z rejestrem, o którym mowa powyżej). Otrzymanie przez podatnika zgłoszenia celnego uzupełniającego (po sprawdzeniu przez organ celny) spełnia przesłanki, o których mowa w ww. art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Mając na uwadze fakt braku precyzji i przepisów co do uznania samego rejestru za dokument celny, o którym mowa w art. 19 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, a przede wszystkim mając na uwadze to, że:

1) podatnik stosujący procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 ww. ustawy Kodeks celny, zobowiązany jest do zapłaty należności celnych i podatkowych z tytułu importu towarów po dokonaniu wpisu do rejestru (według ogólnych zasad),

2) przepisy ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy kodeks wykroczeń wprowadzają wprost do przepisów zasadę odliczania podatku w miesiącu dokonania wpisu do rejestru, jeśli podatek został zapłacony

- zasadnym jest uznanie również za poprawne odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, pod warunkiem dokonania zapłaty podatku wskazanego w tym rejestrze, w przewidzianych przepisami terminach - także przed wskazaną w pkt. 2 zmianą ustawy.

Opublikowano: RPP 2002/4/53