PP2-813-1053/02/EP - Stawka podatku VAT na usługi telekomunikacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2003 r. Ministerstwo Finansów PP2-813-1053/02/EP Stawka podatku VAT na usługi telekomunikacyjne.

W związku z pismem z dnia 13 lutego 2003 r. znak: KIGEiT/53/02/2003 oraz w nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż zgodnie z § 64 ust. 1 pkt 2 lit. h rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT stosuje się do usług telekomunikacyjnych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z ust. 2 § 64 ww. rozporządzenia przepisy § 64 ust. 1 pkt 2 lit. b-h stosuje się w przypadku, gdy:

1) usługa jest świadczona na rzecz nierezydentów, nie będących podatnikami,

2) efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej,

3) podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Należy zauważyć, iż abonent zagraniczny inicjując połączenie międzynarodowe ma na celu uzyskanie połączenia rozmowy telefonicznej z określonym abonentem w innym kraju. Cel ten zostaje osiągnięty w wyniku otrzymania połączenia i jest wykorzystywany w miejscu, gdzie usługa została zainicjowana.

Warunek zatem, o którym mowa w § 64 ust. 2 pkt 2 c rozporządzenia (efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą RP) należy uznać za spełniony w sytuacji, gdy realizowane połączenie zostało zainicjowane poza granicą Polski.

Ponadto, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż na podstawie art. 4 ust. 1 oraz art. 54 ust. 2 Konstytucji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego sporządzonego w Genewie dnia 22 grudnia 1992 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 35, poz. 196) International Telecomunication Regulation (Międzynarodowy Regulamin Telekomunikacyjny) sporządzony w Melbourne dnia 9 grudnia 1988 r. stanowi część ratyfikowanej przez Polskę umowy międzynarodowej, natomiast umowa międzynarodowa ratyfikowana - zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji RP -jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Jednakże należy zauważyć, iż warunkiem bezpośredniego stosowania takiej umowy - zgodnie z art. 91 ust. 1 Konstytucji RP - jest jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP.

Z uwagi na fakt, iż ww. International Telecomunication Regulation nie został ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP, nie może on być obecnie źródłem prawa stosowanym bezpośrednio.

Należy także dodać, iż obecnie trwają prace legislacyjne mające na celu harmonizację prawa polskiego z prawem wspólnotowym. W związku z tym, w polskim prawie podatkowym zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje w przedmiotowym zakresie, zgodne z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej.

Opublikowano: RPP 2003/9/60