PP2-7407-724/95/TZ - Samochody osobowe oraz części składowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PP2-7407-724/95/TZ Samochody osobowe oraz części składowe.

W związku z zapytaniami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług samochodów osobowych, które po krótkotrwałym okresie użytkowania w celach demonstracyjnych są odprzedawane przez firmy zajmujące się sprzedażą samochodów osobowych Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34), w związku z art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) - za środki trwałe uznaje się tylko te przedmioty majątkowe, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok.

W sytuacji, gdy samochody używane są do celów demonstracyjnych w okresie krótszym niż rok nie zaliczają się do środków trwałych, lecz traktowane są jako towary, stanowiące składniki majątku.

godnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych i ich części składowych, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika, a także gdy nabywca części składowych nabywa je w celu wytwarzania samochodów osobowych lub świadczenia usług związanych z naprawą i obsługą tych samochodów.

W sytuacji więc, gdy podatnik jest np. importerem i dystrybutorem samochodów osobowych, tzn. odprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika - bezspornym jest fakt, że przedmiotowe samochody demonstracyjne będą z założenia odprzedawane. Dlatego też Ministerstwo Finansów uznaje za zasadne możliwość dokonywania przez podatnika odliczeń podatku VAT, naliczonego przy zakupie tych samochodów.

Opublikowano: S.Podat. 1997/7/61