PP2-7405-1136/98/TT - Szczególne przypadki zwrotu VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2000 r. Ministerstwo Finansów PP2-7405-1136/98/TT Szczególne przypadki zwrotu VAT.

Podatnicy, o których mowa w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 z późn. zm.), mają obowiązek składania deklaracji miesięcznych dla podatku od towarów i usług w każdym przypadku, gdy wystąpią z wnioskiem w sprawie zwrotu podatku (§ 24 ust. 3 cyt. rozporządzenia). W przypadku jednakże gdy ww. podatnicy nie występują z takim wnioskiem, dla ustalenia, czy powstaje wobec nich obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług za dany miesiąc, należy się kierować postanowieniami art. 10 ust. 1 i 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem podatnicy składają deklaracje podatkowe w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku podatników, wymienionych w ww. § 21 rozporządzenia, obowiązek taki powstanie, gdy w danym miesiącu rozliczeniowym nabyli oni usługi z importu. W przypadku podatników, o których mowa w § 21 ww. rozporządzenia, może, ale nie musi, wystąpić obowiązek podatkowy, aby mogli oni po zakończeniu miesiąca złożyć deklarację z wykazanym zwrotem, jeżeli dokonywali zakupów i spełnili inne warunki określone w § 21-24 rozporządzenia.

W sytuacji gdy podatnik, który spełnia warunki wymienione w § 21-24 cyt. rozporządzenia, nie występuje w danym miesiącu z wnioskiem w sprawie zwrotu podatku i składa deklarację z kwotą podatku lub różnicy podatku do przeniesienia na następny miesiąc, ma prawo wystąpić w następnym miesiącu z wnioskiem o zwrot tej kwoty lub skorygować złożoną już deklarację dla VAT, w której kwoty podatku wykazane zostały do przeniesienia na następny miesiąc zamiast do zwrotu.

Należy pamiętać, iż intencją tych rozwiązań jest dokonanie wypłat podatku naliczonego przed powstaniem obowiązku podatkowego (z wyjątkiem importu usług).

Dodatkowo należy zaznaczyć, że przepis art. 27 ust. 6 cyt. ustawy w omawianej sprawie nie znalazłby w ogóle zastosowania. Brak jest bowiem podstawy prawnej do nałożenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy jedynym błędem w deklaracji podatkowej byłoby wykazanie zamiast kwoty do przeniesienia na następny miesiąc kwoty zwrotu podatku.

Opublikowano: Pr.Przeds. 2000/48/14