PP2-7402-1041/94/GM - Przypadki zwrotu podatku importowego pobranego przez urząd celny.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 27 lipca 1994 r. Ministerstwo Finansów PP2-7402-1041/94/GM Przypadki zwrotu podatku importowego pobranego przez urząd celny.

"(...) Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 25 listopada 1993 r. o podatku importowym od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy (Dz. U. z 1993 r. nr 123, poz. 551) zwrot podatku importowego pobranego przez urząd celny przysługuje w przypadku eksportu towarów od których ten podatek był pobrany lub w przypadku eksportu wyrobów wytworzonych z tych towarów pod warunkiem, iż eksporter posiada:

1) dokument odprawy celnej wraz z dowodem wpłaty podatku importowego,

2) potwierdzenie wywozu towaru z kraju, wystawione przez graniczny urząd celny.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwrot podatku importowego przysługuje jedynie eksporterom towarów, od których podatek ten był pobrany lub wyrobów wytworzonych z tych towarów, którzy jednocześnie zapłacili ten podatek. Tylko w takiej sytuacji dokumenty, o których mowa powyżej są wystawiane na tego eksportera.

Eksporter nie może domagać się zwrotu podatku importowego, który został zapłacony przez inne jednostki gospodarcze występujące w poprzednich fazach obrotu towarowego.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, iż zgodnie z Układem GATT i Umową Przejściową z EWG dodatkowe obciążenie w imporcie (podatek importowy) może być wprowadzone pod warunkiem, że obciążenie to:

a) nie będzie dyskryminowało poszczególnych rodzajów towarów i importerów,

b) zostanie wprowadzone na określony z góry okres,

c) nie będzie zwiększane w okresie jego stosowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, decyzje w trybie art. 8 ustawy o zobowiązaniach podatkowych dotyczące zwolnień z podatku importowego nie mogą być udzielane."

Opublikowano: Dor.Podat. 1996/2/48