PP2/4407-92/05 - Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Lublinie PP2/4407-92/05 Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 6 kwietnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 25 marca 2005 r., Nr PP1-443/02/05 zawierającego interpretację w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji:

-

odmawiam zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 5 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismami z dnia 3 lutego 2005 r. oraz 15 lutego 2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 25 marca 2005 r., Nr PP1-443/02/05 stanowisko zawarte we wniosku ... S.A. uznał za nieprawidłowe i stwierdził jednocześnie, iż emisja akcji jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i wobec czego nabycie towarów i usług w związku planowaną emisją akcji nie będzie rodzić skutku w postaci obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich zawarty.

Na powyższe postanowienie .... S.A. złożył zażalenie z dnia 6 kwietnia 2005 r., w którym nie zgadzając się z ww. stanowiskiem zarzuca organowi podatkowemu pierwszej instancji naruszenie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT poprzez niewłaściwą jego interpretację oraz art. 90 ust. 1 tejże ustawy poprzez jego niezastosowanie, wnosząc jednocześnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i orzeczenie co do istoty sprawy.

Po analizie materiału dowodowego oraz rozważeniu argumentów zażalenia stwierdzam, co następuje.

W złożonym zażaleniu podatnik podnosi, iż celem podwyższenia kapitału Spółki poprzez emisję akcji na WGPW było pozyskanie kapitału, który będzie wykorzystywany przez Spółkę do ściśle określonych celów, a przede wszystkim: do zwiększenia mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa, podniesienia jakości produkowanych wyrobów spirytusowych, obniżenia kosztów produkcji wyrobów, zakupu producentów wyrobów spirytusowych lub znaków towarowych, inwestycji w środki trwałe. Pozyskany przez Spółkę kapitał w drodze emisji akcji będzie zatem służyć podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, za każdym razem, kiedy nabywane są one z zamiarem wykorzystania ich w związku z prowadzoną działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie nie można zgodzić się ze stanowiskiem Strony.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie jednocześnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Emisja akcji nie jest natomiast ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wynika z powyższego emisja akcji nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a co za tym idzie nie daje podatnikowi prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z emisją akcji.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni, a tym samym bezsporny. Przy zakupie przez podatnika wykonującego czynności opodatkowane usług doradczych, audytorskich, usług przygotowywania i przeprowadzenia kampanii medialnej, czy też usług doradztwa finansowego w związku z przeprowadzoną przez niego emisja akcji, czyli realizacją czynności nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, pomimo tego, że pozyskany z tego tytułu kapitał posłuży czynnościom opodatkowanym, to podatek naliczony z tytułu nabycia tych usług nie podlega odliczeniu, ponieważ usługi te nabyte były w bezpośrednim związku z emisją akcji, a więc czynnością nie podlegającą opodatkowaniu, a tylko w pośrednim z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu.

Odnośnie natomiast zarzutu naruszenia przez organ podatkowy pierwszej instancji art. 90 ust. 1 ustawy o VAT należy stwierdzić, iż jest on bezzasadny z uwagi na fakt, że artykuł ten ma zastosowanie jedynie w sytuacjach, gdy podatnik podatku od towarów i usług wykonuje zarówno czynności opodatkowane tym podatkiem, jak i czynności zwolnione.

Mając na uwadze powyższe orzekłem jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl