PP1-7204/79/1/95/KSz - Niektóre przypadki stosowania sankcji określonych w art. 27 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PP1-7204/79/1/95/KSz Niektóre przypadki stosowania sankcji określonych w art. 27 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług.

"(...) Z przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym między innymi wynika, że:

- sankcje, o których mowa w art. 27 ust. 5 ustawy można stosować w przypadku, gdy podatnik narusza (nie stosując się) do wprowadzonego w ust. 4 obowiązku prowadzenia ewidencji,

- zgodnie z art. 19 ust. 1 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,

- obniżenie kwoty podatku należnego następuje w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym.

Stan prawny, w którym podatnik prowadził ewidencję VAT, lecz dokonał odliczenia (niezgodnie z przepisami) np. z miesięcznym wyprzedzeniem, oznacza na tle przytoczonych przepisów, że:

1) nie mogą być zastosowane sankcje z art. 27 ust. 5 ustawy, gdyż nie można postawić zarzutu niewywiązywania się podatnika z obowiązku prowadzenia ewidencji,

2) podatnik, ujmując co prawda odliczenie w niewłaściwej deklaracji (z miesięcznym wyprzedzeniem), zgłosił niejako organom skarbowym swoje oświadczenie przed upływem terminu na dokonanie odliczenia o nie rezygnowanie z przysługujących mu uprawnień do odliczeń na podstawie art. 19 ust. 1 i dlatego też nieujęcie tej operacji dotyczącej podatku naliczonego w deklaracji dotyczącej miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub następnym, będące równocześnie konsekwencją jej wcześniejszego ujęcia w poprzedniej deklaracji - nie może być interpretowane przez organy skarbowe jako podstawa prawna pozbawiająca podatnika uprawnień do korzystania z odliczeń,

3) w takim stanie prawnym należy przyjąć, że zarówno podatnikowi w drodze deklaracji, jak i urzędowi skarbowemu w drodze wydania decyzji deklaratoryjnej na mocy art. 10 ust. 2 ustawy, służy prawo do skorygowania rozliczenia podatkowego za okresy, w których popełniono omawiane błędy. Oczywiście w tego typu sytuacjach na skutek okresowego zaniżenia zobowiązań podatkowych, winny być w obowiązującym trybie wyegzekwowane odsetki za zwłokę od nieuiszczonych w terminie podatków. (...)"

Opublikowano: Dor.Podat. 1996/2/47