PP1-7204/132/96/KSz - Sprzedaż zwolniona od VAT służąca nabywcy do wytworzenia towarów opodatkowanych a prawo sprzedawcy do odliczenia VAT przy zakupach na rzecz tej sprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 1996 r. Ministerstwo Finansów PP1-7204/132/96/KSz Sprzedaż zwolniona od VAT służąca nabywcy do wytworzenia towarów opodatkowanych a prawo sprzedawcy do odliczenia VAT przy zakupach na rzecz tej sprzedaży.

Odpowiadając na pismo, znak PBF-157-789-96 z 19.09.1996 r., dotyczące przepisów ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

1. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatku należnego nie pomniejsza się o podatek naliczony (jak również nie ma się prawa do zwrotu podatku naliczonego z urzędu skarbowego - z pewnymi wyjątkami) przy zakupie towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów zwolnionych od podatku VAT. W związku z tym przedsiębiorstwo rolne dokonujące wyłącznie sprzedaży towarów zwolnionych od podatku VAT, np.: zboża, trzody chlewnej, mleka nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego zapłaconego w cenach towarów i usług związanych z tą odprzedażą (zwolnioną od podatku VAT) - bez względu na przeznaczenie tych towarów u odbiorcy, np. właściciela przetwórni mięsa;

2. W przypadku, gdy podatnik dokonuje sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku VAT, ustawodawca wprowadził przepisy art. 20 ust. 1 i 2 ww. ustawy, które umożliwiają wycofanie całej kwoty podatku naliczonego związanej ze sprzedażą opodatkowaną, np.: nawozów, paszy, masła, wędlin - pod warunkiem odrębnego określenia kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Również i w tym przypadku przeznaczenie towaru u odbiorcy nie ma żadnego wpływu na prawo do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony;

3. W związku z tym, że podatnicy nabywają również towary, których nie można jednoznacznie zaliczyć do zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną lub zwolnioną, wprowadzono przepis art. 20 ust. 3 ww. ustawy, umożliwiający zmniejszenie podatku należnego o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem. Przepis ten należy stosować do nabytych towarów i usług, przy zakupie których nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego bezpośrednio ze sprzedażą opodatkowaną lub zwolnioną, np.: zakupu energii cieplnej, elektrycznej, wynajmowanych pomieszczeń itp.

Reasumując, przedsiębiorstwo rolne nie ma prawa do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach związanych np. ze sprzedażą zwierząt własnej hodowli lub ze sprzedażą mięsa (produkty hodowli i mięso są zwolnione od VAT) pomimo, że u kolejnego podatnika zakup ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną VAT, tj. np. z przetworzeniem na wędliny, konserwy itp. produkty opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku gdy przedsiębiorstwo rolne sprzedawałoby wyłącznie towary opodatkowane podatkiem VAT, np. pasze treściwe czy wędliny (ponieważ posiada własną przetwórnię mięsa), to oczywiście miałoby prawo do zmniejszenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, zawartego w cenach zakupów dotyczących produkcji i sprzedaży pasz treściwych oraz produkcji inwentarza żywego, jeśli zostałby on w tym samym gospodarstwie przetworzony na produkty opodatkowane podatkiem VAT, np. wędliny czy konserwy (o ile wydatki te zostaną potwierdzone fakturą VAT). Gospodarstwo będzie miało prawo do odliczenia tylko pewnej części podatku VAT, jeśli część inwentarza żywego byłaby odprzedawana innym podatnikom, w celu dalszego przetworzenia na wędliny, konserwy mięsne itp. (odliczenie VAT naliczonego, zgodnie z art. 20 ust. 3 ww. ustawy dotyczyłoby sprzedaży produktów opodatkowanych).

Opublikowano: S.Podat. 1999/7/31