PP1-7203-69/96/ZD - Opodatkowanie dodatkowego wynagrodzenia za usługi gastronomiczno-hotelarskie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 1997 r. Ministerstwo Finansów PP1-7203-69/96/ZD Opodatkowanie dodatkowego wynagrodzenia za usługi gastronomiczno-hotelarskie.

Odpowiadając na pismo z dnia 28 czerwca 1996 r. znak SN-K/13/456/96 dotyczące podatku od towarów i usług od napiwków dla obsługi, otrzymywanych przez pracowników hotelu "M." w W., Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Otrzymywane od usługobiorców usług gastronomiczno-hotelarskich dodatkowe wynagrodzenia (napiwki), np. w formie tipów, opłaty za serwis, specjalną obsługę itp. - podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Tzw. napiwki i tipy dla obsługi itp. należy traktować jako obrót z tytułu odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 ww. ustawy.

Powyższe ma zastosowanie zarówno, gdy zakład gastronomiczny (podatnik VAT):

1) z własnej inicjatywy lub na życzenie klienta w swoim rachunku uproszczonym lub fakturze VAT potwierdza fakt przyjęcia dodatkowego wynagrodzenia, np.: w formie tipów, opłaty za serwis, specjalną obsługę itp.; zgodnie z art. 32 ww. ustawy faktura (lub rachunek uproszczony) wystawiona przez podatnika winna stwierdzać dokonanie sprzedaży (świadczenie usługi) i zawierać kwotę należności za dokonanie tych czynności,

2) nie wystawia rachunku uproszczonego lub faktury, lecz ewidencjonuje ww. napiwki przy użyciu kasy rejestrującej.

W takich przypadkach przedmiotowe napiwki podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 7%, jako wchodzące w zakres usługi gastronomicznej.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, że z uwagi na przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym zwolnieni są podmiotowo z podatku od towarów i usług podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 80.000 zł - nie widzi problemu powstania obowiązku podatkowego w VAT przy napiwkach wręczanych bezpośrednio obsłudze kelnerskiej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/4/15