PP1-7200-56/96/AS - Sukcesja prawa do odliczeń VAT naliczonego w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów PP1-7200-56/96/AS Sukcesja prawa do odliczeń VAT naliczonego w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa.

(...) w przypadku gdy jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego, otrzymała faktury VAT wystawiane na przedsiębiorstwo, przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w tych fakturach. Powyższe wynika w sposób jednoznaczny z przepisów art. 8 ust. 2 i 3 oraz z art. 11 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisami powyższej ustawy Spółka, powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego na podstawie art. 5 i 6 cyt. ustawy, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorstwa, co oznacza, że przyjmuje zarówno zobowiązania, jak i uprawnienia przysługujące poprzednikowi prawnemu, tj. przedsiębiorstwu państwowemu.

W zakresie rozliczeń z tytułu podatku VAT oznacza to, że nowy podmiot ma prawo do odliczenia (bądź do zwrotu) podatku naliczonego, określonego w fakturach zakupu, wystawianych na jego poprzednika prawnego (tj. na przedsiębiorstwo państwowe), a wszelkie długi tego przedsiębiorstwa przyjmuje jako jego następca prawny.

Niezależnie od powyższego Ministerstwo Finansów zauważa, że z pkt 4 pisma powołanego przez Izbę znak MWM/4649/95/AŚ z 1995.11.02 wynika jedynie, że gdyby Spółka Skarbu Państwa (powstała w wyniku przekształcenia z przedsiębiorstwa państwowego) była podatnikiem nie zarejestrowanym, to zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) nie miałaby prawa do skorzystania z uprawnień podatnika VAT, tj. z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, bądź z prawa do zwrotu podatku naliczonego.

Powyższe pismo stwierdza więc, że następca prawny (w przedmiotowej sprawie Spółka Skarbu Państwa) powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne, za które należy także uznać uaktualnienie w urzędzie skarbowym danych dotyczących uprzednio przedsiębiorstwa państwowego, a obecnie Spółki Skarbu Państwa.

Opublikowano: S.Podat. 1999/3/23