PP1/448-153/04/I - Usługi dostępu do internetu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2004 r. Izba Skarbowa w Lublinie PP1/448-153/04/I Usługi dostępu do internetu

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się o interpretację poz. 14 wykazanej w załączniku nr 4 "Wykaz usług zwolnionych od podatku" do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu: " usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy". Powyższy zapis budzi wątpliwości Podatnika, czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega jedynie świadczenie usług dostępu do internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do inetrnetu (np. usługi świadczone dla kawiarenki internetowej), czy też zwolnienie od podatku VAT dotyczy świadczenia usług na dostęp do inetrnetu dla wszystkich osób prowadzących jakąkolwiek działalność gospodarczą.

Odpowiedź

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) po dokonaniu zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie odpowiedzi zawartej w piśmie nr PP-443/34/2004 z dnia 9 lipca 2004 r., wyjaśniam: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dostępu do internetu zarówno dla użytkowników prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

W zapytaniu wnosi Pan o interpretację poz. 14 wykazanej w załączniku nr 4 "Wykaz usług zwolnionych od podatku" do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. O podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu: "Usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy", a także o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy w związku z powyższym zapisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie świadczenie usług dostępu do Internetu dla takich użytkowników indywidualnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu np. usługi świadczone dla kawiarenki internetowej, a tym samym czy zwolnienie od podatku dotyczy świadczenia usług na dostęp do Internetu dla wszystkich innych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz dla osób fizycznych, które nabywają tę usługę na własne potrzeby?

2. Czy w związku z powyższym zapisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega świadczenie usług dostępu do Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą?

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w tym między innymi (poz. 14) - usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy. Ustawa o podatku VAT nie zawiera definicji w/w pojęć. Wykładnia językowa wskazuje, że użytkownikiem będzie osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Może to być każdy podmiot posiadający zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Ponadto podmiot korzystający ze zwolnienia musi być użytkownikiem indywidualnym tej usługi, czyli powinien ją wykorzystywać wyłącznie na własne potrzeby. Ograniczenie zwolnienia do użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy należy rozumieć jako wyłączenie ze zwolnienia od podatku VAT podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie dostępu do Internetu, przy czym tylko dostępu szerokopasmowego (np. usługi kawiarenek internetowych).

Wobec powyższego zwolnieniu podlegają usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla wszelkich użytkowników indywidualnych tj. osób fizycznych, prawnych, jednostek nieposiadających osobowości prawnej, które nabywają tę usługę na własne potrzeby. Podmiot nabywający tę usługę może prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą poza polegającą na świadczeniu dostępu szerokopasmowego do Internetu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl