PP1/443-80/05 - Wspólne gospodarstwo małżonków a możliwość nabywania produktów rolnych od żony - rolnika ryczałtowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Elblągu PP1/443-80/05 Wspólne gospodarstwo małżonków a możliwość nabywania produktów rolnych od żony - rolnika ryczałtowego

Pytanie podatnika

Czy czynny podatnik VAT może nabywać produkty rolne od swojej żony - rolnika ryczałtowego, wystawiać faktury VAT dokumentujące nabycie tych produktów od żony oraz czy zryczałtowany zwrot podatku zwiększy u niego kwotę podatku naliczonego?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Pana K. M., K., T., NIP (...), w zakresie podatku od towarów i usług, zgodnie z którym Podatnik może być nabywcą produktów rolnych ze wspólnego gospodarstwa rolnego, gdzie żona jest rolnikiem ryczałtowym, wystawiać faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych od żony i zryczałtowany zwrot podatku zwiększy u niego kwotę podatku naliczonego

jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23.08.2005 r. (data złożenia w Urzędzie Skarbowym - 30.08.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07.10.2005 r. (data wpływu - 11.10.2005 r.) Pan K. M. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

W złożonym piśmie Podatnik poinformował, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi, w tym warzywami i owocami. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto wspólnie z żoną w ramach wspólnoty majątkowej, Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne. Oboje małżonkowie są podatnikami podatku rolnego. Podatnik poinformował, iż nie jest rolnikiem ryczałtowym, gdyż rozlicza się na zasadach ogólnych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rolnikiem ryczałtowym, zdaniem Podatnika jest jego żona.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, czy jako podatnik VAT czynny może nabywać produkty rolne od swojej żony - rolnika ryczałtowego, wystawiać faktury VAT dokumentujące nabycie tych produktów od żony oraz czy zryczałtowany zwrot podatku zwiększy u niego kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Podatnika, jako zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje jemu prawo do nabywania produktów rolnych od rolnika ryczałtowego z 5% stawką podatku VAT w myśl art. 115 ust. 2 ustawy o VAT. Przepisy tej ustawy, zdaniem Podatnika nie zabraniają dokonywania nabyć towarów od osoby spokrewnionej. Zatem, jeżeli Podatnik będzie stosować takie same ceny jak z innymi odbiorcami uważa, że może wystawić fakturę VAT RR w przypadku nabycia produktów rolnych od żony (posiadając oświadczenie stanowiące potwierdzenie nabycia produktów od rolnika ryczałtowego). Należności za produkty rolne zostaną przekazane na rachunek bankowy żony - rolnika ryczałtowego, zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem zdaniem Podatnika, przysługuje jemu prawo odliczenia podatku zawartego w fakturze RR wystawionej dla rolnika ryczałtowego jakim jest żona.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że gospodarstwo rolne należy do majątku wspólnego małżonków i oboje są podatnikami podatku rolnego, zatem w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, są rolnikami ryczałtowymi.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ww. ustawy rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W przypadku spełnienia ww. warunków, tj. nie wystąpienia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych z tytułu dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, korzysta Pan ze zwolnienia od podatku od towarów i usług niezależnie od posiadania statusu podatnika tego podatku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W sytuacji, w której gospodarstwo rolne należy do majątku wspólnego małżonków w rozumieniu art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) nie może dojść do zawarcia umów sprzedaży towarów rolnych, będących przedmiotem wspólności majątkowej ze względu na brak drugiej strony umowy (nabywcy). Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, tak jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie, są wyłączone spod rządów tejże ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika, zgodnie z którym Podatnik może być nabywcą produktów rolnych ze wspólnego gospodarstwa rolnego, gdzie żona jest rolnikiem ryczałtowym, wystawiać faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych od żony i zryczałtowany zwrot podatku zwiększy u niego kwotę podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w zapytaniu oraz obowiązujące na dzień udzielenia odpowiedzi przepisy prawa podatkowego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl