PP1-443-72/04 - Marża w przypadku dostawy samochodów używanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PP1-443-72/04 Marża w przypadku dostawy samochodów używanych

Pytanie podatnika dotyczy stosowania marży w przypadku dostawy samochodów używanych, sprowadzonych z państwa trzeciego, których odprawa celna miała miejsce w państwie członkowskim innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 20 lipca 2004 r. (wpływ do organu podatkowego 21 lipca 2004 r.) w kwestii dotyczącej stosowania marży w przypadku dostawy samochodów używanych, sprowadzonych z państwa trzeciego, których odprawa celna miała miejsce w państwie członkowskim innym niż terytorium kraju Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny:

Podatnik sprowadza do kraju samochody pochodzące z Kanady. Odprawa celna odbywa się w Niemczech. Tam też podatnik uiszcza cło, akcyzę oraz podatek od wartości dodanej. Dokonując dostawy pojazdów w kraju podatnik zamierza opodatkowywać marżę.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) pod pojęciem importu towarów rozumie się przewóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - art. 2 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług). Jednocześnie zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa nie wchodzące w skład terytorium Wspólnoty.

Artykuł 7 ust. 2 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG) stanowi, iż miejscem importu towarów będzie państwo członkowskie, na obszarze którego znalazły się towary po wprowadzeniu na terytorium Wspólnoty.

Zatem w przedmiotowej sprawie miejscem importu będą Niemcy.

W związku z powyższym podatnik będzie zobowiązany do uiszczenia niemieckim organom celnym opłat i podatków (tj. cła, akcyzy, podatku od wartości dodanej) związanych z odprawą celną i wprowadzeniem na terytorium Wspólnoty. Z tego też powodu strona nabędzie na terytorium Niemiec status podatnika podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W wewnątrzwspolnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9 (art. 20 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług).

Artykuł 31 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a jeżeli cena nabycia nie istniej - koszt ich wytworzenia. Podstawa opodatkowania obejmuje również podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 31 ust. 2).

Jeżeli po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, to zgodnie z art. 31 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego, przy czym podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.

Ponadto organ podatkowy zauważa, że w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżenia ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usługi lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla których podatkiem jest nabywca.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub artykułów nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiącą różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Cytowany przepis art. 120 ust. 4 dotyczy dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub artykułów, które podatnik nabył od:

- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

W przedstawionym stanie faktycznym nabycie nastąpiło od niewymienionych wyżej podatników lecz w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, zatem do dostawy przedmiotowych pojazdów nie można stosować prawa wynikającego z art. 120 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie została wypełniona dyspozycja art. 120 ust. 4 i ust. 10 cyt. ustawy.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl