PP1/443-60/05/DR/38894 - Kasa rejestrująca w przypadku świadczenia usług medycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 czerwca 2005 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PP1/443-60/05/DR/38894 Kasa rejestrująca w przypadku świadczenia usług medycznych

Pytanie podatnika

1. Czy obrót osiągany z tytułu wykonanych usług medycznych winien być rejestrowany przy zastosowaniu kasy rejestrującej?

2. Czy zbiorcza wartość sprzedaży za dany dzień może być ewidencjonowana za pośrednictwem kasy raz na koniec dnia lub raz w tygodniu?

3. Czy musi być prowadzona ewidencja sprzedaży usług medycznych za pośrednictwem kasy rejestrującej?

Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na zapytanie zawarte w pismach nr (...) z dnia 10.05.2005 r. i nr (...) z dnia 13.05.2005 r. z zakresu kas rejestrujących (doręczone w dniach 16 i 18.05.2005 r.) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny:

Podatnik funkcjonujący jako Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej wykonuje usługi medyczne między innymi badania laboratoryjne, porady medyczne, wykonywanie badań USG, EKG, spirometrii, mammografii.

Powyższe usługi zostały zakwalifikowane jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - według PKWiU 85.

Przedmiotem zapytania Strony jest ustalenie, czy obrót osiągany z tytułu wykonanych usług medycznych winien być rejestrowany przy zastosowaniu kasy rejestrującej, czy zbiorcza wartość sprzedaży za dany dzień może być ewidencjonowana za pośrednictwem kasy raz na koniec dnia lub raz w tygodniu oraz czy muszą prowadzić ewidencję sprzedaży usług medycznych za pośrednictwem kasy rejestrującej.

Podatnik uważa, że w/w usługi są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pośrednictwem kasy rejestrującej.

W odpowiedzi na powyższe zapytanie Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W myśl przepisu § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2005 r. między innymi świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85 (poz. 31 załącznika do rozporządzenia).

Wnioskodaawca świadcząc odpłatnie usługi medyczne oznaczone według symbolu PKWiU 85 nie ma zatem obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Tytułem uzupełnienia należy wskazać, że przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) nie dopuszczają ewidencjonowania za pomocą kasy obrotu w formie zaproponowanej w piśmie przez Podatnika, tj. w formie zbiorczej za dany dzień.

W myśli § 5 ust. 1 powołanego rozporządzenia podatnicy obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl