PP1/443-161/06 - Roboty budowlano-montażowe w leśniczówce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2006 r. Izba Skarbowa w Kielcach PP1/443-161/06 Roboty budowlano-montażowe w leśniczówce.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 21.09.2006 r., znak: OG/005/148/PP2/443/33/06, w zakresie interpretacji dla Lasów Państwowych Nadleśnictwo Chmielnik przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczących wysokości stawki podatkowej przy wykonywaniu robót budowlanych: rozbudowie i przebudowie budynku mieszkalno-kancelaryjnego leśniczówki, demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych, instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej wewnętrznej i uznaje, iż przedstawione przez Podatnika we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 24.07.2006 r. (uzupełnionym w dniu 26.07.2006 r.) Nadleśnictwo zwróciło się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie określenia wysokości stawki podatku VAT przy wykonaniu rozbudowy i przebudowy budynku mieszkalno-kancelaryjnego leśniczówki, demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych, instalacji wodno-kanalizacyjnej wewnętrznej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej wewnętrznej wraz z przyłączami.

Zdaniem Podatnika w przypadku, gdy roboty budowlane prowadzone będą w budynku jednorodzinnym, w którym powierzchnia mieszkalna wynosi 70%, a 30% stanowi część kancelaryjna, wówczas, ze względu na dominujące mieszkalne zastosowanie tego budynku, całość robót budowlanych w obiekcie powinna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z symbolem PKOB 111.

W dniu 21.09.2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: OG/005/148/PP2/443/33/06, w którym stwierdził, że przedstawione przez Stronę we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Powołując się m.in. na przepisy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) organ pierwszej instancji uznał, że w przypadku, gdy realizowane roboty polegające na wykonaniu przyłącza wodociągowego, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej wewnętrznej do leśniczówki będą związane zarówno z obiektami mieszkalnymi, jak i z użytkowym, inwestor na podstawie posiadanej dokumentacji kosztorysowej i projektowej winien wyodrębnić części związane odpowiednio z budownictwem mieszkaniowym (pomieszczenia mieszkalne stanowią 70%) oraz obiektami użytkowymi leśniczówki (pomieszczenia użytkowe kancelaryjno-biurowe stanowią 30%). Do robót budowlanych związanych z częścią mieszkalną leśniczówki będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%, a w odniesieniu do pozostałej części (kancelaryjno-biurowej) właściwą stawką będzie stawka podstawowa w wysokości 22%.

W odniesieniu do robót budowlanych polegających na rozbudowie i przebudowie leśniczówki, w tym również demontażu pokrycia dachowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznał, iż w związku z faktem wykonywania robót remontowo-budowlanych w budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w symbolu - 111 zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Jednocześnie uznano, iż w zakresie wykonywania utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych leśniczówki należy dokonać opodatkowania, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, tj. stawką podstawową podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 21.09.2006 r., znak: OG/005/148/PP2/443/33/06, zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa, tj. przepisów art. 41 ust. 1 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, poprzez ich nieprawidłową interpretację.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przepis art. 146 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, w myśl art. 146 ust. 3 powołanej ustawy, rozumie się m.in. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne, jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

*

111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,

*

112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

*

ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z podstawowych zasad klasyfikowania obiektów budowlanych wynika, że w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeważające przeznaczenie.

Budynki mieszkalne według PKOB są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

W świetle powyższych regulacji decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej stawki podatku VAT ma zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, z którym wykonywane roboty remontowe i konserwacyjne są związane, gdyż stawka podatku VAT jest odnoszona do rodzaju budynku jako całości, a nie tylko do rodzaju znajdującego się w nim lokalu, zaś wszystkie roboty budowlano-montażowe oraz remontowe prowadzone w takim budynku powinny być opodatkowane stawką 7%, bez względu na to, czy te usługi i roboty dotyczyłyby powierzchni administracyjnej, czy mieszkalnej.

Z uwagi na fakt, że roboty budowlane dotyczące rozbudowy i przebudowy budynku mieszkalno-kancelaryjnego leśniczówki oraz wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, związane są z budynkiem mieszkalnym o symbolu PKOB 111 (powierzchnia mieszkaniowa wynosi ponad 50%), dlatego właściwą stawką jest w tym przypadku preferencyjna - 7% stawka podatku od towarów i usług, stosowana do całości wykonywanych robót remontowo-konserwacyjnych wykonywanych w tym budynku.

Opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7% będzie również usługa polegająca na wykonaniu przyłączy instalacyjnych do leśniczówki.

Przyłącza do budynków mieszkalnych zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług uznawane są za jeden z elementów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jeżeli związane są z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Objęcie leśniczówki PKOB - 111 wiąże czynność wykonania przyłączy instalacyjnych z obiektem budownictwa mieszkaniowego. To zaś w świetle ww. przepisu oznacza, że świadczona usługa wykonania przyłączy instalacyjnych do leśniczówki związana jest z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Także w odniesieniu do demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych zastosowanie znajdzie preferencyjna - 7% stawka podatkowa.

Organ podatkowy pierwszej instancji nieprawidłowo dokonał rozdzielenia ww. usługi na usługę demontażu, opodatkowaną 7% podatkiem VAT i usługę utylizacji, która zdaniem organu winna zostać opodatkowana podstawową - 22% stawką podatkową.

Główny Urząd Statystyczny, pismem wydanym w dniu 2005.05.25, znak: OB-02-12-5672/KU-139/2005/2779, usługi rozbiórki pokrycia dachowego z wyrobów zawierających azbest w budynkach mieszkalnych wraz z utylizacją powstałego odpadu zaklasyfikował do grupowania PKWiU 90.00.24-00 "usługi specjalne w zakresie obróbki odpadów".

Dlatego też w przypadku wykonywania usług polegających na rozbiórce azbestowego pokrycia dachowego wraz z utylizacją powstałych podczas tej czynności odpadów, zastosowanie znajdzie przepis art. 41 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym usługa objęta jest stawką VAT w wysokości 7%, bowiem grupowanie PKWiU o symbolu 90.0. ujęte zostało w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl