PP1/443-140/06 - Nieodpłatne nabycie akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 listopada 2006 r. Izba Skarbowa w Kielcach PP1/443-140/06 Nieodpłatne nabycie akcji.

"(...) Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, zgodnie z art. 8 ust. 1 - stanowi świadczenie usług.

Z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż jako odpłatne świadczenie usług traktuje się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Art. 15 ust. 1 stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści art. 15 wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wyłącznie działalność o charakterze gospodarczym. Zdefiniowane w art. 15 pojęcie działalności gospodarczej nie obejmuje działań polegających na emisji akcji.

Emisja akcji nie mieszcząc się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług, określonym w wymienionym wcześniej art. 5, jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Nie stanowi ona dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT gdyż w przypadku emisji akcji nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Akcje nie mieszczą się, bowiem w terminie "towaru", są dobrem niematerialnym.

Emisja akcji nie jest także świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r., bowiem, jej celem jest ze strony emitenta - zgromadzenie kapitału a nie świadczenie usługi, a dla akcjonariusza - inwestycja lub lokata kapitału.

Pogląd taki wyraził również Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 26 maja 2005 r. wydanym w sprawie Kretztechnik (C-465/03).

ETS uznał, że emisja nowych akcji, na gruncie przepisów VI Dyrektywy, nie może być traktowana jak odpłatna dostawa towarów ani świadczenie usług. Bowiem, zgodnie z art. 2 VI Dyrektywy, jedynie czynności mogące być uznane za działalność gospodarczą podlegają VAT. Jednakże - pomimo szerokiego rozumienia pojęcia działalności gospodarczej - w tym wykorzystywania wartości niematerialnych i prawnych, które wynikają z zasady neutralności systemu VAT, emisja akcji nie może być uznana za wykonywanie działalności gospodarczej, bowiem nie spełnia wymogów definicji "dostawy" ani "usługi".

Dlatego też, należy uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika, zgodnie, z którym objęcie akcji nowej emisji przez pracowników Spółki, które zostały opłacone z kapitału zapasowego Spółki, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/7