PP1-443/091/06 - Wystawianie faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 listopada 2006 r. Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie PP1-443/091/06 Wystawianie faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak,.. z dnia 31 sierpnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w sprawie obowiązku dokumentowania fakturą zaliczki otrzymanej na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy - informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2006 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje od swoich kontrahentów zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Przed upływem 7 dni od dnia otrzymania zaliczki Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i w tym też terminie wystawia fakturę VAT dokumentującą rzeczywistą dostawę. Spółka nie wystawia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wnioskujący zwraca się z zapytaniem czy w powyższym stanie faktycznym konieczne jest wystawienie faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki, czy też za prawidłowe rozwiązanie można uznać wystawienie jednej faktury dokumentującej rzeczywistą dostawę? Spółka powołując się na brzmienie przepisów art. 20 ust. 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 13 ust. 1 i § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług stoi na stanowisku, że co do zasady podatnik winien wystawić fakturę na dokonaną dostawę nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru, chyba, że wcześniej otrzymał zaliczkę na poczet tej dostawy. W takim przypadku ma obowiązek wystawić fakturę na tę zaliczkę w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.

Przepisy milczą jednak, co zrobić w sytuacji, gdy przed upływem 7 dni od dnia otrzymania zaliczki realizowana jest dostawa i jednocześnie wystawiana jest faktura na tę dostawę. W ocenie Wnioskującej, w takiej sytuacji nie ma już obowiązku wystawiania faktury "zaliczkowej", ponieważ dostawa już została udokumentowana. Zdaniem Spółki takie rozwiązanie może mieć zastosowanie wyłącznie w transakcjach wewnątrzewspólnotowych, ponieważ przy dostawach krajowych i eksportowych obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki jest związany z datą jej otrzymania, a nie z datą wystawienia faktury.

Taki pogląd jest uzasadniony faktem, że to dostawa towarów, a nie zaliczka podlega opodatkowaniu. Skoro poprzez wystawienie faktury na rzeczywistą dostawę powstaje obowiązek podatkowy - wystawienie faktury na zaliczkę staje się bezprzedmiotowe.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku d towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają:

1)

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)

eksport towarów;

3)

import towarów;

4)

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przepisie tym nie wymieniono otrzymania części należności (zaliczki, zadatku, raty) jako czynności podlegającej opodatkowaniu.

Zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnartrzwspólnotowej dostawie towarów określają przepisy ust. 1-3 art. 20 cyt. ustawy.

Ogólna zasada określona w ust. 1 ww. art. 20 mówi, iż w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2- 4.

Zgodnie z ust. 2 cyt. art. 20 w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Natomiast w myśl art. 20 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z treści powołanego przepisu wynika, iż ustawodawca powiązał moment powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanych zaliczek na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów z momentem wystawienia faktury.

Terminy wystawiania faktur określają przepisy § 13 - § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Zgodnie z § 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, który mówi, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Okresem rozliczeniowym dla podatku od towarów i usług jest miesiąc kalendarzowy. Zgodnie bowiem z treścią art. 99 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (...).

Z treści art. 109 ww. ustawy wynika, że podatnicy (...) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (...).

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów może powstać:

1)

z chwilą udokumentowania otrzymanej zaliczki fakturą,

2)

z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dokonaną dostawę towarów,

3)

w przypadku braku faktury dokumentującej dokonaną dostawę towarów 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

W przedstawionym stanie faktycznym w jednym okresie rozliczeniowym wystąpiły wszystkie ww. okoliczności tj. otrzymanie zaliczki, dostawa towarów i wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową dostawę.

Wobec powyższego w opisanej sytuacji należy uznać, że wystawienie faktury dokumentującej rzeczywistą dostawę towarów nie narusza dyspozycji ust. 3 art. 20 ww. ustawy w związku z § 14 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów pod warunkiem jednak, że miało miejsce przed upływem terminu wskazanego w tym przepisie tj. 7 dni.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl