PP1/4407-201/05/I - Czy w przypadku otrzymania dokumentu TAX-FREE potwierdzającego wywóz towaru za granicę państwową RP w terminie późniejszym niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, można dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2005 r. Izba Skarbowa w Lublinie PP1/4407-201/05/I Czy w przypadku otrzymania dokumentu TAX-FREE potwierdzającego wywóz towaru za granicę państwową RP w terminie późniejszym niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, można dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 08 sierpnia 2005 r., Nr D2-443/63/05 w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

- odmawiam zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 czerwca 2005 r. Spółka XXX zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, z pytaniem czy w przypadku otrzymania dokumentu TAX - FREE potwierdzającego wywóz towaru za granicę państwową RP w terminie późniejszym niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, można dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka podała, że jako podatnik VAT dokonuje sprzedaży dla podróżnych oraz zwrotu zapłaconego przez nich podatku VAT. Miesięcznie wystawia bardzo dużo dokumentów TAX - FREE, dlatego zdarza się, że otrzymuje dokument potwierdzający wywóz towaru poza granicę państwową RP w miesiącach późniejszych. W przypadku, gdy warunki do zastosowania stawki 0% zostaną spełnione już po złożeniu deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym owa sprzedaż miała miejsce dokonuje korekty sprzedaży krajowej w miesiącu otrzymania tego dokumentu i ujmuje w bieżącej deklaracji VAT-7. Zdaniem Spółki przedstawione stanowisko jest zgodne z obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług, a w szczególności z art. 129 ust. 2 w powiązaniu z art. 41 ust .9 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2005 r.

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2005 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznał przedstawione przez Podatnika stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Podatnik złożył zażalenie, w którym podnosi, że udzielona interpretacja o stosowaniu przepisów prawa podatkowego jest błędna. Zdaniem Podatnika uzasadnienie zawarte w postanowieniu odnoszące się do objaśnień do deklaracji VAT-7 jak też wybiórcze interpretowanie art. 129 ust. 2 ustawy o VAT z całkowitym pominięciem art. 41 ust. 9 tej ustawy jest błędne, ponieważ odnosi się do stanu prawnego jaki istniał w okresie od 1 kwietnia 2004 r. do 31 maja 2004 r.

Po ponownym przeanalizowaniu materiału dowodowego stwierdzam, że przedstawione stanowisko organu pierwszej instancji zawarte w postanowieniu jest prawidłowe i zgodne z przepisami prawa.

Organ odwoławczy nie podziela przedstawionego przez Podatnika stanowiska, iż otrzymanie dokumentu TAX - FREE potwierdzającego wywóz towaru poza granicę państwową RP w terminie późniejszym niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Zgodnie z art.129 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:

1)

spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4 ustawy, oraz

2)

przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do art. 129 ust. 2 w/w ustawy otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Faktem jest, że powyższy przepis nie określa precyzyjnie w rozliczeniu za jaki miesiąc należy dokonać korekty podatku należnego, mówi jedynie o dokonaniu korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Podnieść należy, że powołany w zażaleniu przepis art. 41 ust. 9 w/w ustawy odnosi się do eksportu towarów co potwierdzone jest zapisem w ust. 11 tegoż artykułu i zdaniem organu odwoławczego nie ma zastosowania do art. 129, który zawarty jest w rozdziale 6 "System zwrotu podatku podróżnym" ustawy o VAT. Termin dokonania korekty podatku należnego od dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnym został określony przez ustawodawcę w art. 129 ust. 2 ustawy, a w przepisie tym brak jest odniesienia do art. 41 ust. 9 w/w ustawy o VAT.

Odnosząc się do zarzutów zawartych w zażaleniu stwierdzam, iż organ pierwszej instancji powołał prawidłowe przepisy, zatem zarzut dotyczący wybiórczego i nietrafnego zinterpretowania art. 129 ust. 2 ustawy o VAT jest nieuzasadniony i nie zasługuje na uwzględnienie.

Wobec powyższego uznano, że wniesione zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie, zatem orzekam jak w sentencji decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl