PP IV/443-111/05 - Zwolnienie z VAT wniesienia wkładu niepieniężnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Sosnowcu PP IV/443-111/05 Zwolnienie z VAT wniesienia wkładu niepieniężnego

Pytanie podatnika

Czy wniesienie przez Gminę w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa własności nieruchomości niezabudowanej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 15.02.2005 r., który wpłynął do tut. urzędu skarbowego w dniu 07.09.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 14.09.2005 r. (wpływ do tut. urzędu skarbowego w dniu 16.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na wniesieniu aportem przez Gminę do Sp. z o.o., prawa własności nieruchomości niezabudowanej, jest n i e p r a w i d ł o w e. W dniu 07.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Natomiast w dniu 16.09.2005 r. wpłynęło do tut. urzędu skarbowego pismo stanowiące uzupełnienie przedmiotowego wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego (pismo nr WGN.I.RŁ.72240-1-3/05 z dnia 14.09.2005 r.).

Uzasadnienie

Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 w. cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Gmina zamierza wnieść w formie aportu do Sp. z o.o., prawo własności nieruchomości niezabudowanej o powierzchni: 1 335 m2 i o wartości: 140 175,00 zł. Zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy zawartym we wniosku - przedmiotowa czynność powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku w wysokości 22%, gdyż na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) brak jest podstaw do jej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej: Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 w. cyt. ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów (...) rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast kierując się brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług (...) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (...).

Od powyższej zasady ustawodawca wprowadził w rozdziale 2 i 3 ww. ustawy o podatku VAT (w przepisach art. 43-81) wyjątki dotyczące zwolnienia określonych czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ponadto została przewidziana przez ustawodawcę w art. 82 ust. 3 ustawy o podatku VAT możliwość rozszerzenia katalogu towarów i usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT poprzez udzielenie delegacji dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych, który może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Korzystając z upoważnienia zawartego w treści art. 82 ust. 3 ustawy o podatku VAT, Minister Finansów na podstawie rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) określił zwolnienia od podatku inne, niż określone w art. 43-81 ustawy oraz określił szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Kierując się brzmieniem § 8 ust. 1 pkt 6 w. cyt. rozporządzenia Ministra Finansów - zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Natomiast w myśl art. 3 w. cyt. ustawy: Kodeks spółek handlowych - przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów (...). Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - w myśl art. 158 w. cyt. Kodeksu spółek handlowych - mają prawo pokrywania obejmowanych udziałów nie tylko wkładem pieniężnym, ale również wkładem niepieniężnym (zwanym aportem). Wkładem niepieniężnym w prawie handlowym mogą być zarówno rzeczy, jak i zbywalne prawa majątkowe, w szczególności:

- własność rzeczy ruchomych i nieruchomości lub użytkowanie wieczyste gruntów,

- ograniczone prawa rzeczowe,

- prawa na dobrach niematerialnych mających wartość majątkową.

Zgodnie z treścią art. 140 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r.: Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Gmina zamierza wnieść w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawo własności nieruchomości niezabudowanej. Zatem zostają w tym przypadku spełnione przesłanki wynikające z § 8 ust. 1 pkt 6 w. cyt. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i przedmiotowa czynność korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej: 43-300 Bielsko- Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. W przypadku wniesienia zażalenia, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a - ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.), wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl