PP III 443/1552/04/BZ - Faktury za leasing samochodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PP III 443/1552/04/BZ Faktury za leasing samochodów

Pytanie podatnika

Firma leasingowa w której podatnik nabywa usługi, korzystając z uprawnień wynikających z § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), wystawia faktury z tyt. opłat za leasing samochodów w miesiącu poprzednim niż miesiąc świadczenia usługi. Faktury te są otrzymywane przez podatnika w miesiącu ich wystawienia i zawierają informację, że miesiącem sprzedaży jest miesiąc następny.

Na tle powyższego stanu faktycznego wątpliwość podatnika budzi w którym miesiącu podatnik ma prawo do obniżenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawianych z tytułu czynszu za leasing samochodów wykorzystywanych w firmie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli faktury te są wystawiane i otrzymywane w miesiącu poprzednim niż miesiąc faktycznej sprzedaży (wykonania usługi).

Regulacja zawarta w przepisie art. 86 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem prawo to przysługuje wyłącznie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przez które rozumieć należy tylko takie czynności, które zostały faktycznie opodatkowane.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Ustawodawca w art. 86 ust. 12 ustawy wprowadził generalną zasadę uniemożliwiającą odliczenie podatku naliczonego przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem lub wykonaniem usługi. Regulacja ta stanowi, że w przypadku nabycia towarów i usług lub też w przypadku komisanta - dostawy od komitenta towarów w ramach umowy komisu, kiedy podatnik otrzymuje fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w przypadku skumulowania dwóch okoliczności. Od powyższej zasady wprowadzono jednak pewne wyjątki. Reguły określonej w art. 86 ust. 12 ustawy nie stosuje się do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy. Powyższego zakazu dokonywania odliczenia podatku nie stosuje się m. in. w przypadkach, gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak, niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (...).

W analizowanym przypadku, faktura wystawiona przez usługodawcę przed powstaniem obowiązku podatkowego daje Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 w. w. ustawy w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w deklaracji za okres następny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl