PP II 443/440/596/04 - Opodatkowanie usługi magazynowania i rozprowadzania towaru oraz świadczenia usług logistycznych i marketingowych dokonywanych na rzecz kontrahenta francuskiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2004 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP II 443/440/596/04 Opodatkowanie usługi magazynowania i rozprowadzania towaru oraz świadczenia usług logistycznych i marketingowych dokonywanych na rzecz kontrahenta francuskiego

Pytanie podatnika

Podatnik wnosi o wyjaśnienie: czy słusznie postępuje naliczając 22% podatek VAT z tytułu świadczonej przez siebie usługi na terytorium kraju polegającej na magazynowaniu i rozprowadzaniu towaru na zlecenie kontrahenta francuskiego, orazczy prawidłowo nie ujmuje w deklaracji VAT przychodu od świadczonych przez siebie usług logistycznych i marketingowych dokonywanych na rzecz kontrahenta francuskiego, które zostały faktycznie wykonane na terenie jego kraju.

Z treści pisma wynika, że od 1 maja 2004 r. Podatnik świadczy usługi związane z rozładunkiem, przeładunkiem, magazynowaniem oraz transportowaniem towarów na terenie RP na zlecenie kontrahenta francuskiego. Zleceniodawca (firma francuska) sam dostarcza towar do siedziby firmy wnioskodawcy oraz sprzedaje go we własnym imieniu klientom polskim. Firma H. zajmuje się tylko rozprowadzaniem tego towaru oraz jego magazynowaniem. Cała usługa jest wykonywana w Polsce. Za świadczone usługi Podatnik obciąża swojego klienta - firmę francuską, doliczając do ceny ww. usługi 22% podatku VAT.

Ponadto Podatnik w miesiącu marcu świadczył usługi logistyczne i marketingowe na rzecz kontrahenta we Francji. Wg przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, czynności tego rodzaju zaliczane były do eksportu usług opodatkowane stawką 0%. W ocenie Podatnika w świetle przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług, usługa taka nie podlega ustawie o VAT. Z uwagi na fakt, że do maja b r. nie nastąpiła zapłata, stosując nowe przepisy Spółka nie ujmuje tych usług w deklaracji VAT. Podatnik ma wątpliwości czy postępuje słusznie kierując się nowymi przepisami nie ujmując tego przychodu w deklaracji pomimo, że usługę wykonano w marcu 2004 r. w czasie gdy obowiązywały stare przepisy o VAT.

1) Odnosząc się do kwestii prawidłowości naliczania 22% podatku VAT do wykonywanych w Polsce usług polegających na magazynowaniu i rozprowadzaniu towaru kontrahenta francuskiego, stwierdzić należy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez terytorium kraju rozumieć należy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1 ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (..).

Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, (która będzie miała zastosowanie w analizowanym stanie faktycznym), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Zatem gdy Podatnik świadczy na terytorium RP usługi polegające na rozprowadzaniu i magazynowaniu towaru, czynność ta będzie podlegała podatkowi od towarów i usług wg. stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy tj. 22%.

2) Na podstawie obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), za eksport usług ustawy uznawało się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą RP (zasada generalna). Obowiązek podatkowy z tytułu eksportu usług, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 7 tej ustawy, powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru - z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 2 lit. a) i b) tego artykułu. Jak wynika z pisma Podatnika, zapłata za ww. usługi nie została faktycznie dokonana do dnia 30 kwietnia 2004 r. a więc do ostatniego dnia obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. Obowiązek podatkowy z tytułu ww. usług nie powstał ani w momencie wykonania usługi (marzec 2004 r.) ani też w miesiącu następnym. Do dnia 30 kwietnia 2004 r. eksport usług był wykazywany i ewidencjonowany w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

W świetle obecnie obowiązujących regulacji zawartych w ww. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. nie występuje już pojęcie eksportu usług. O opodatkowaniu usług decyduje miejsce świadczenia.

Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. - czynności te podlegają opodatkowaniu tym podatkiem na zasadach i według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r. (por. Pismo MF symbol PP3-812-458/2004/AK/1786)

Dlatego też wnoszący zapytanie powinien ująć tą sprzedaż (świadczenie usług) w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania całości (lub część) zapłaty, w poz. 21 deklaracji - "Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0%.

Trafność takiego rozumowania zdają się potwierdzać objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K), stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia MF z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852 ze zm.), z których wynika, że w deklaracji wykazuje się czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl