PP-II/443/43/04/HK - Miejsce świadczenia usług pośrednictwa przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PP-II/443/43/04/HK Miejsce świadczenia usług pośrednictwa przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Pytanie podatnika dotyczy miejsca świadczenia usługi pośrednictwa przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

W odpowiedzi na pismo - zapytanie znak DKF/US/36/XII/04 z dnia 23 grudnia 2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia co następuje:

Spółka dokonuje sprzedaży swoich wyrobów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dokonując dostawy towarów korzysta z usług niemieckich, angielskich i włoskich pośredników, którzy za świadczone przez siebie usługi otrzymują prowizję wystawiając na tę okoliczność rachunki.

l tak: pośrednicy angielski i włoski wystawiają rachunki podając na nich swój NIP UE -bez adnotacji, że podatek rozlicza nabywca. Pośrednik niemiecki na rachunku prowizyjnym podaje swój NIP UE oraz NIP UE odbiorcy usług tj. Wnioskodawcy - bez adnotacji, że podatek rozlicza nabywca.

Wnioskodawca uważa, iż w przypadku pośredników angielskiego i włoskiego miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów - zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Min. Fin. z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.). Wnioskodawca nie rozszerza definicji użytego tu pojęcia miejsca dokonania dostawy. Natomiast w przypadku pośrednika niemieckiego miejscem świadczenia usługi jest terytorium Polski i będzie to import usług - § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia. Odpowiadając na powyższe zapytanie należy wskazać, iż zgodnie z § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia Min. Fin. w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2, stanowiącego że w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy (chodzi o ustawę z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535) lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczona usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W opisanym przez Wnioskodawcę przypadku odnoszącym się zarówno do usług świadczonych przez kontrahentów: włoskiego, angielskiego jak i niemieckiego miejscem świadczenia usługi pośrednictwa jest Polska i nabywca ich - Wnioskodawca winien rozliczyć te usługi na zasadzie importu usług - stosownie do regulacji art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Użyte w § 4 ust. 1 cyt. rozporządzenia Min. Fin. pojęcie miejsca dokonania dostawy należy tu powiązać z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 pkt 1 wyżej cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W myśl definicji tam zawartej pod pojęciem miejsca dostawy towarów, które są transportowane lub wysyłane przez dostawcę, nabywcę, osobę trzecią należy rozumieć miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Skoro towary wysyłane są z Polski (miejsce dostawy), opodatkowanie usług pośrednictwa związanych z ich dostawą podlega opodatkowaniu w Polsce. Przesunięcie miejsca świadczenia (opodatkowania) usług do innego kraju Wspólnoty mogłoby nastąpić, jeżeli nabywca tej usługi byłby zarejestrowany w innym niż Polska kraju Wspólnoty co nie występuje w omawianym przypadku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl