PP-II-443/38/04/TR - Położony w Niemczech oddział polskiego przedsiębiorcy a regulacje ustawy o podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2004 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PP-II-443/38/04/TR Położony w Niemczech oddział polskiego przedsiębiorcy a regulacje ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych i posiada samobilansujący się oddział w Niemczech. Wątpliwości Podatnika dotyczą wykazywania w rozliczeniach podatku od towarów i usług VAT-7 w Polsce sprzedaży i zakupów VAT dokonywanych na terenie Niemiec przez samobilansujący się oddział w Niemczech.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług z dnia 25 listopada 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26 listopada 2004 r.), wyjaśnia co następuje.

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych i posiada samobilansujący się oddział w Niemczech. Oddział ten rozlicza się z podatków dochodowych i dotychczas z podatku od towarów i usług na terenie Niemiec. Podatnik nadmienia że posiada numer podatkowy (...) nadany przez Urząd Finansowy w Niemczech. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczy wykazywania w rozliczeniach podatku od towarów i usług VAT-7 w Polsce sprzedaży i zakupów VAT dokonywanych na terenie Niemiec przez samobilansujący się oddział w Niemczech.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż i zakupy VAT dokonywane na terenie Niemiec przez samobilansujący się oddział nie powodują obowiązku wykazywania ich w deklaracji VAT-7 składanej do tutejszego Urzędu.

W świetle przepisów art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższej regulacji wynika, że opodatkowaniu na warunkach w/w ustawy podlegają czynności wykonywane na terytorium kraju. Nie są w tym zakresie wymagane żadne decyzje organów podatkowych, gdyż zasady zostały unormowane w przepisach podatkowych. Należy przypomnieć, że dla niektórych czynności (np. usług transportu towarów odbywających się pomiędzy dwoma państwami Wspólnoty) miejscem świadczenia usługi może być w pewnych sytuacjach Polska (zgodnie z art. 28 ustawy) i wówczas czynność ta podlega regulacji polskiej ustawy o PTU. Z kolei czynności wykonywane przez oddział na terenie Niemiec podlegają regulacji przepisów podatkowych obowiązujących na terenie tamtego państwa i nie wymagają wykazywania w ewidencjach oraz deklaracjach dla celów rozliczenia podatku VAT na podstawie ustawy o PTU.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl