PP II-443-14-2004 - Rozliczenie faktur korygujących zwiększających sprzedaż z tytułu podwyższenia ceny

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Mikołowie PP II-443-14-2004 Rozliczenie faktur korygujących zwiększających sprzedaż z tytułu podwyższenia ceny

Pytanie podatnika W deklaracji VAT-7 za jaki miesiąc należy rozliczyć faktury korygujące zwiększające sprzedaż z tytułu podwyższenia ceny?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 1 marca 2004 r. (data wpływu do Urzędu - 2 marca 2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie rozliczenia faktur korygujących zwiększających sprzedaż z tytułu podwyższenia ceny.

Przepis § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.) stanowi, że fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zgodnie z § 41 ust. 4 i § 42 ust. 6 ww. rozporządzenia w przypadku wystawienia faktury korygującej sprzedawca (wystawca faktury) jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej jest podstawą do ujęcia tej faktury w rejestrze sprzedaży i stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał stosowne potwierdzenie (w przypadku zaś podatników rozliczających się kwartalnie - w rozliczeniu za kwartał, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej).

Nie jest jednoznacznie uregulowana zasada rozliczenia podatku z faktury korygującej, gdy w jej następstwie dochodzi do podwyższenia podatku należnego. W takich przypadkach przyjmuje się, iż sposób rozliczania przez wystawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które legły u podstaw konieczności wystawienia takiej faktury. Faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona:

a) w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze,

b) z powodu innych przyczyn, np. gdy w fakturze pierwotnej cena została określona prawidłowo, a następnie po pewnym czasie zachodzą okoliczności (nieznane wcześniej), powodujące konieczność podwyższenia ceny.

W pierwszym przypadku, fakturę korygującą zwiększającą podatek należny, podatnik winien ująć w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc, na podstawie zmienionych danych wynikających z rejestru sprzedaży. Wystawienie faktury korygującej jest bowiem spowodowane faktem, że pierwotna faktura, nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży.

W drugim przypadku, gdy faktura korygująca podwyższająca podatek należny, wystawiona jest zasadniczo z powodu okoliczności, które nie istniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

W obu tych przypadkach wystawca powinien posiadać potwierdzenie odbioru faktur korygujących.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl