PP II 443/1/431/71253/06 - Moment powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2006 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP II 443/1/431/71253/06 Moment powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia (data wpływu do tutejszego Urzędu) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w sytuacji gdy przed dokonaniem części lub całości zapłaty przez nabywcę kontrahent zagraniczny wystawił fakturę zaliczkową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zawarł ze słowackim kontrahentem, umowę na dostawę konstrukcji stalowej o łącznej wartości 1.659.889,40 SKK. Dostawa towaru nastąpiła w dniu 28 grudnia 2005 r. Przed dokonaniem dostawy, zagraniczny kontrahent w dniu 8 listopada 2005 r. wystawił fakturę zaliczkową o wartości 580.961,00 SKK, co stanowiło 35% łącznej wartości dostawy. Na fakturze został wskazany termin płatności, który przypadał na dzień 9 listopada 2005 r., natomiast Podatnik dokonał zapłaty w terminie późniejszym, tj. w dniu 19 grudnia 2005 r. Następnie w dniu 28 grudnia 2005 r. firma wystawiła fakturę VAT na pozostałą wartość dostarczonej w tym dniu konstrukcji stalowej, w wysokości 1.078.928,40 SKK.

Podatnik określił moment powstania obowiązku podatkowego przyjmując, iż powstał on z dniem wystawienia wskazanych faktur, co oznacza, że określił go dwukrotnie: raz w dniu 8 listopada 2005 r., a drugi raz w dniu 28 grudnia 2005 r.

Podatnik stoi na stanowisku, iż wystawienie przez zagranicznego kontrahenta faktury zaliczkowej o wartości stanowiącej 35 % całej wysokości wewnątrzwspólnotowego nabycia, nie podlega regulacji art. 20 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż Podatnik nie dokonał zapłaty części należności, a więc faktura ta nie dokumentuje czynności o której mowa we wskazanym artykule. Ponieważ Spółka nie dokonała zapłaty, a kontrahent przed dokonaniem dostawy wystawił fakturę zaliczkową, Spółka zgodnie z brzmieniem przepisu art. 20 ust. 6 cyt. ustawy, dwukrotnie określiła moment powstania obowiązku podatkowego, identyfikując jego powstanie z dniem wystawienia faktur przez kontrahenta zagranicznego, tj. z dniem 8 listopada 2005 r. i 28 grudnia 2005 r.

Podatnik wnosi o potwierdzenie poprawności zajętego stanowiska, iż właściwie określił moment powstania obowiązku podatkowego, stosując regulację art. 20 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług przyjmując, że obowiązek podatkowy powstał z dniem wystawienia przez zagranicznego kontrahenta faktur, tj. z dniem 8 listopada 2005 r. oraz z dniem 28 grudnia 2005 r.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

W myśl regulacji art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (zgodnie z art. 20 ust. 6 cyt. ustawy). Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 20 ust. 7 cyt. ustawy, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Ustawodawca wyraźnie oddzielił sytuacje, w których nabywca dokonuje zapłaty części lub całości należności przed dokonaniem dostawy, a dostawca potwierdza ten fakt wystawiając faktury, od sytuacji kiedy przed dokonaniem dostawy kontrahent zagraniczny wystawia fakturę na wartość całej realizowanej dostawy. W sytuacji wystawienia faktur zaliczkowych przez podatnika podatku od wartości dodanej istotna jest określona kolejność zdarzeń: Podatnik dokonuje wpłaty zaliczki, a zagraniczny kontrahent wystawia w związku z tym fakturę, która potwierdza otrzymanie przez niego tej części należności. Dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest zidentyfikowanie z którą z sytuacji mamy do czynienia.

W przedstawionym stanie faktycznym zagraniczny kontrahent przed dokonaniem dostawy wystawił fakturę, określając ją jako faktura zaliczkowa w wysokości 35% wartości dostawy. Jednakże faktura ta nie stanowiła potwierdzała otrzymania przez niego całości czy też części należności. Druga faktura w wysokości odpowiadającej pozostałej wartości dostawy wystawiona została w dniu dokonania dostawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy mamy do czynienia z brakiem zapłaty zaliczki przed dokonaniem dostawy towaru, który jest przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, a dostawca wystawia fakturę, która nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT, faktura ta nie spowoduje u nabywcy powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Taka sytuacja nie mieści się w zakresie regulacji art. 20 ust. 6 jak i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem wskazana przez Spółkę faktura z opisem "zaliczka 35%", nie wywołuje u nabywcy żadnych skutków prawnych.

Jedynie faktura, która dokumentuje dokonanie dostawy przez zagranicznego kontrahenta jak i faktura dokumentująca otrzymanie przez dostawcę, w całości lub części, należności na poczet przyszłej dostawy skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego odpowiednio w trybie art. 20 ust. 6 lub ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl