PP II 443/1/164/152/05 - Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług przeznaczonych na reprezentację i reklamę, nie prowadzonej publicznie, w przypadku, gdy wydatki na ich nabycie nie są zaliczane do kosztów z powodu przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2005 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP II 443/1/164/152/05 Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług przeznaczonych na reprezentację i reklamę, nie prowadzonej publicznie, w przypadku, gdy wydatki na ich nabycie nie są zaliczane do kosztów z powodu przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie podatnika

Podatnik zwraca się z zapytaniem w kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług przeznaczonych na reprezentację i reklamę, nie prowadzonych publicznie, w przypadku, gdy wydatki na ich nabycie nie są zaliczane do kosztów z powodu przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Podatnik podaje, iż zakupuje towary i usługi, które w momencie poniesienia wydatku, uznaje jako czynności wykonywane w ramach reprezentacji i reklamy niepublicznej. Podatnik obserwuje limit 0,25% przychodów i nie uznaje za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy niepublicznej w części przekraczającej 0,25% przychodów.

Zdaniem Podatnika, w momencie przekroczenia ustawowego limitu, nie należy obniżać podatku należnego o podatek naliczony związany z wydatkami. Podatnik nie odlicza podatku od towarów i usług od wydatków na reprezentację i reklamę niepubliczną przekraczających limit, czyli gdy wydatki te nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie zaś do zapisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba, że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

W związku z powyższym nie jest możliwe odliczenie podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, w przypadku, gdy wydatki na ich nabycie nie są zaliczane do kosztów z powodu przekroczenia limitów określonych w podatku dochodowym. Sposób rozliczenia Podatnika przedstawiony w piśmie jest zatem prawidłowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl