PP II 443/1/117/50770/07 - Powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży o charakterze ciągłym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2007 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP II 443/1/117/50770/07 Powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży o charakterze ciągłym.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka dokonuje sprzedaży produkowanych przez nią wyrobów na warunkach określonych indywidualnie w umowie zawartej z nabywcą. Niektóre umowy - zawierane na okresy roczne - określają ilość wyrobów będących przedmiotem sprzedaży w roku. Ilość ta jednakże nie jest określana z góry jako wielkość stała (w dacie zawarcia umowy), gdyż przewiduje, że łączna wielkość sprzedaży stanowić będzie: ..ton (+/-,..%) - jako kwota bazowa + ..ton (+/- ..%) w opcji dla nabywcy (z której może skorzystać) +,..ton (+/- ..%) w opcji wzajemnie uzgadnianej między stronami umowy, wysyłanych w partiach miesięcznych w okresie trwania umowy po ..ton (+/- ..%) + ..ton (+/- ..%) w opcji dla nabywcy + ..ton (+/- ..%) w opcji wzajemnie uzgadnianej.

Wyżej wymienione dostawy (tonaże) realizowane są zgodnie z harmonogramem - potwierdzonym przez Spółkę, który nabywca zobowiązany jest przesłać do Spółki w miesiącu poprzedzającym miesiąc wysyłki, przy zapewnieniu pełnej ładowności samochodów przewożących sprzedawane wyroby. W przypadku braku potwierdzenia ww. harmonogramu wysyłek przez Spółkę, zgodnie z umową dostawy są realizowane sukcesywnie w ciągu całego miesiąca. Przedmiotowa sprzedaż kwalifikowana jest w Spółce jako sprzedaż o charakterze ciągłym.

Dla udokumentowania ww. sprzedaży Spółka wystawia fakturę VAT raz w miesiącu (obejmującą wszystkie wysyłki dokonane w miesiącu) zgodnie z dyspozycją § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), gdzie określono, że w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży - co dotyczy sprzedaży o charakterze ciągłym - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Z dniem wystawienia faktury powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług (art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Spółka wskazuje także, że przedstawiony stan faktyczny występował w latach 2006-2007.

Uzupełniając stan faktyczny, Spółka informuje, że wydania towarów, według dat, dokonane w 2007 r. przedstawiały się następująco:

*

styczeń: 03, 04, 05, 08, 09, 10, 11, 12 i 16.01.2007 r.;

*

luty: 06, 07, 09, 13, 16, 20, 23, 26, 27 i 28.02.2007 r.;

*

marzec: 01, 06, 08, 13, 14, 15, 16, 20, 22, 26, 27, 28, 29 i 30.03.2007 r.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Podatnik wskazuje, że stosownie do regulacji art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów, przy czym w myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepisy te w literalnym brzmieniu dopuszczają zatem możliwość przesunięcia obowiązku podatkowego na datę wystawienia faktury.

Jak wskazuje Podatnik, regulacje dotyczące podatku od towarów i usług (jak również inne przepisy podatkowe czy też przepisy Kodeksu cywilnego) nie definiują pojęcia sprzedaży o charakterze ciągłym. Jednakże w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) określono, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym. W § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia wskazano zaś, że w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W ocenie Spółki sprzedaż dokonywana w oparciu o wyżej wymienione umowy jest sprzedażą o charakterze ciągłym, gdyż:

*

przedmiotem sprzedaży jest nie jednorazowe wydanie towarów, lecz całość wysyłek dokonanych w danym miesiącu (vide: art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), dostarczenie całości wysyłek w miesiącu - zgodnie z harmonogramem klienta bądź sukcesywnie, w przypadku braku potwierdzenia harmonogramu przez Spółkę - stanowi o dokonaniu sprzedaży w danym miesiącu,

*

ustawodawca posługując się pojęciem "sprzedaż o charakterze ciągłym" nie zastrzegł, że sprzedaż ta dotyczy wyłącznie świadczenia usług. Pozwala to uznać, że ww. pojęcie ma zastosowanie również do sprzedaży towarów, których wysyłki dokonywane są sukcesywnie według dyspozycji klienta (co ma miejsce w przypadku umów opisanych powyżej).

W konsekwencji, zdaniem Podatnika, regulacje ww. rozporządzenia w kontekście art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług zezwalają Spółce na rozpoznanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku ww. sprzedaży, w miesiącu następnym po wydaniu całości wysyłek towarów zamówionych przez nabywcę.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jak natomiast stanowi art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stosownie do § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. W myśl § 13 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 powołanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

Odnosząc się do wyrażonych przez Podatnika wątpliwości, wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do ustawy nie zawierają definicji pojęcia sprzedaży o charakterze ciągłym. W ocenie tut. Organu podatkowego, pojęcie to należy rozumieć zgodnie z jego wykładnią językową. Posługując się zatem definicją słowa "ciągły" zawartą w Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 r., tom 1, str. 453, zgodnie z którą pojęcie "ciągły" definiowane jest jako:

a)

"dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stały",

b)

"stale, systematycznie się powtarzający",

należy wskazać, iż świadczenia o charakterze ciągłym polegają na stałym i powtarzalnym zachowaniu się strony zobligowanej do ich świadczenia.

Wobec powyższego, dokonując oceny przedmiotowych dostaw, należy zauważyć, iż mają one charakter ciągły, bowiem polegają na wykonywaniu powtarzalnych czynności w okresie obowiązywania umowy zawartej między stronami. W konsekwencji, w ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, Spółka prawidłowo kwalifikuje te dostawy jako sprzedaż o charakterze ciągłym. W sytuacji takiej znajdują zastosowanie powołane przez Spółkę przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 i § 13 ust. 2 rozporządzenia, a więc prawidłowym jest rozpoznawanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w miesiącu następnym po wydaniu całości wysyłek towarów zamówionych przez nabywcę (w związku z wystawianiem jednej faktury za cały miesiąc, nie później niż siódmego dnia od zakończenia tego miesiąca).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl