PP-II-005/44/AF/06 - Właściwa stawka podatku VAT na wykonanie i montaż zabudowy wnęki kuchennej trwale zamontowanej oraz na wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę zamontowanej na stałe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PP-II-005/44/AF/06 Właściwa stawka podatku VAT na wykonanie i montaż zabudowy wnęki kuchennej trwale zamontowanej oraz na wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę zamontowanej na stałe

Pytanie podatnika

Podatnik wykonuje meble kuchenne na zamówienie, na wymiar danego pomieszczenia, a zabudowa sporządzana jest od ściany do ściany szafkami skręconymi wzajemnie śrubami oraz połączonymi wspólnym blatem roboczym, dopasowanym do kształtu i wymiaru ścian.

Jaka jest właściwa stawka podatku VAT na wykonanie i montaż zabudowy wnęki kuchennej trwale zamontowanej oraz na wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę na stałe zamontowanej?

Dodatkowo jeden z klientów posiada w pomieszczeniu kuchennym ściankę działową na głębokość lodówki. Jaka będzie w tym przypadku stawka podatku VAT?

DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 27 stycznia 2006 r. Nr PP/406-5/06/MM, w którym udzielono Panu Z. interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznano stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 4 listopada 2005 r. za nieprawidłowe, w ten sposób, iż uzupełnia przyjętą przez organ I instancji interpretację przepisów prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Pan Z. pismem z dnia 4 listopada 2005 r. uzupełnionym następnie pismem z dnia 21 listopada 2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach wynika, że podatnik wykonuje meble kuchenne na zamówienie, na wymiar danego pomieszczenia, a zabudowa sporządzana jest od ściany do ściany szafkami skręconymi wzajemnie śrubami oraz połączonymi wspólnym blatem roboczym, dopasowanym do kształtu i wymiaru ścian. Wątpliwości podatnika dotyczyły właściwej stawki podatku VAT na wykonanie i montaż zabudowy wnęki kuchennej trwale zamontowanej oraz na wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę na stałe zamontowanej. Wszystkie te usługi podatnik opodatkowuje wg 22 % stawki podatku VAT. Jednakże w związku z faktem, że jeden z klientów w pomieszczeniu kuchennym posiada ściankę działową na głębokość lodówki w/w usługa zabudowy, w ocenie Pana Z., winna być opodatkowana stawką preferencyjną -7%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzyne-Koźlu po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego sprawy, postanowieniem z dnia 27 stycznia 2006 r. Nr PP/406-5/06/MM uznał stanowisko Pana Z. w piśmie z dnia 4 listopada 2005 r. za nieprawidłowe. W postanowieniu tym organ podatkowy I instancji stwierdził, że postawiona ścianka działowa na głębokość lodówki nie tworzy z tego pomieszczenia wnęki, w związku z czym roboty montażowe polegające na zabudowie tego pomieszczenia szafkami kuchennymi trwale ze sobą połączonymi śrubami oraz blatem roboczym nie mieszczą się w pojęciu robót, które na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) korzystają z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu powołał dodatkowo Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788 ze zm.), podkreślając, iż ustawodawca nie wskazał w rozporządzeniu tym, że z tytułu wydatku poniesionego na wykonanie mebli kuchennych trwale zabudowanych przysługuje podatnikowi prawo zmniejszenia podatku dochodowego. Prawo takie przysługuje natomiast w przypadku wymiany kuchni gazowej, poprzez wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę. W związku z powyższym tylko ta usługa, w opinii organu I instancji, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 7% jako usługa zaliczana do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, pod warunkiem, że będzie ona osobno wyszczególniona na fakturze VAT. Natomiast wykonanie trwałej zabudowy w pomieszczeniu szafkami kuchennymi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego sprawy, stwierdził co następuje:

Organ odwoławczy w pierwszej kolejności zaznacza, iż powołane w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 27 stycznia 2006 r. Nr PP/406-5/06/MM przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788 ze zm.) odnoszą się do ulg w zakresie podatku dochodowego, nie dotyczą natomiast podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści przytoczonych przepisów nie wynika jednak, żeby wykonanie i montaż zabudowy wnęki kuchennej oraz wykonanie i montaż obudowy piekarnika i płyty pod zabudowę zaliczane były do robót budowlanych. Identyfikację wyrobów i usług dla potrzeb podatku od towarów i usług dokonuje się za pomocą klasyfikacji statystycznych, co wynika z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 8 ust. 3 tej ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z § 2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Z 2004 r. nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3 tego rozporządzenia, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2006 r. (tj. wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Zabudowa kuchni nie została z nazwy wymieniona w grupowaniach w/w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Meble kuchenne zostały bowiem zaklasyfikowane do PKWiU 36.13.

W związku z powyższym wspomniane czynności taktować należy jako wykonanie towaru-mebla, a nie robotę budowlaną. Wobec tego w niniejszej sprawie przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania (takich dostaw nie można zaliczyć do robót budowlano - montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym). Właściwą stawką podatku jest więc w tym przypadku podstawowa 22% stawka podatku VAT.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że producent, handlowiec, usługodawca obowiązany jest do zaklasyfikowania wykonywanej przez siebie działalności (czynności) według zasad określonych w klasyfikacjach statystycznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości może on zwrócić się o opinię do odpowiedniej jednostki GUS (Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Mając na uwadze treść art. 14 b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej organ odwoławczy zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie organu podatkowego I instancji i stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku Pana Z. z dnia 4 listopada 2005 r. jest nieprawidłowe, jak wskazał to Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu. Podstawą przyjętego stanowiska są jednak przepisy podatku od towarów i usług, a nie regulacje w zakresie podatku dochodowego.

W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji.

Stosownie do tego artykułu zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl