PP-II-005/116/AF/06 - Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionego motoroweru, który będzie używany do celów komunikacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PP-II-005/116/AF/06 Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionego motoroweru, który będzie używany do celów komunikacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 8 marca 2006 r. Nr PP443/IN/12/DM/06 w sprawie udzielonej Pani J. interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatniczki zawarte w piśmie z dnia 28 lutego 2006 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pani J. pismem z dnia 28 lutego 2006 r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, że podatniczka zamierza nabyć motorower SKUTER, który będzie używany do celów komunikacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wątpliwości pani J. dotyczyły możliwości odliczania podatku VAT od zakupionego do ww. środka transportu paliwa. Zdaniem podatniczki, ustawa o podatku od towarów i usług daje jej możliwość odliczania podatku VAT od zakupionego do motoroweru paliwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego sprawy, postanowieniem z dnia 8 marca 2006 r. Nr PP443/IN/12/DM/06 uznał stanowisko podatniczki zawarte w piśmie z dnia 28 lutego 2006 r. za nieprawidłowe. W postanowieniu tym organ podatkowy I instancji stwierdził, że motorower jest pojazdem samochodowym, który nie spełnia warunków określonych w art. 86 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Pani J. nie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT na zakup paliwa do tego pojazdu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, zobowiązany do weryfikacji interpretacji udzielanych przez organ podatkowy I instancji bez względu na fakt, czy w stosunku do wydanego postanowienia wniesione zostało zażalenie, czy nie - po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego sprawy stwierdził, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. W art. 86 ust. 4 nowelizacji ustawy z dnia 1 czerwca 2005 r. (niemającego zastosowania w niniejszej sprawie) postanowiono, że sformułowana w ustępie 3 art. 86 definicja podatku naliczonego nie dotyczy pojazdów samochodowych określonych w pkt 1-4 ust. 4 art. 86 ustawy. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w pkt 1-4 stwierdza się z kolei, w myśl art. 86 ust. 5 tej ustawy, na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnianiu tych wymagań.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) w słowniku definicji zawartych w art. 2 nie definiuje się nazwy "skuter". W związku z powyższym skuter w zależności od warunków techniczno-konstrukcyjnych, tj. pojemności skokowej silnika oraz prędkości, z jaką może się poruszać, definiowany jest jako motocykl lub jako motorower.

W myśl pkt 33 ww. artykułu pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pojazd silnikowy - to pojazd wyposażony w silnik, w wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Dalej w art. 2 pkt 45 ww. ustawy podana została definicja "motocykla", który jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowy, natomiast "motorower" - zgodnie z art. 2 pkt 46 określony został jako pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Wobec powyższego motorower nie jest, w myśl art. 2 pkt 32 i 33 tej ustawy, uznawany za pojazd silnikowy, ani też samochodowy.

Tym samym ograniczenie, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, dotyczyć będzie jedynie motocykli, ale nie motorowerów. Oznacza to, że w przypadku zakupu paliwa do motoroweru, przysługiwać będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego określonej na fakturze dokumentującej nabycie paliwa do jego napędu.

Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie organu podatkowego I instancji i stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku podatniczki z dnia 28 lutego 2006 r. jest prawidłowe.

W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji.

Stosownie do tego artykułu zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl