PP-I-005/446/AD/05 - Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PP-I-005/446/AD/05 Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Pytanie podatnika

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz zastosowania prawidłowej stawki podatku dla otrzymanej zaliczki po dniu 31 MAJA 2005 r. na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Decyzja

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 14 września 2005 r., Nr PP/443-82-3-GK/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 czerwca Jednostka zwróciła się do organu I instancji z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług.

Spółka otrzymuje zaliczki z tytułu dostaw wewnątrzwspólnotowych. Zaliczki te mogą nie przekraczać 50% ceny. Zdaniem Jednostki obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od wysokości zaliczki, w momencie wystawienia faktury VAT, przy czym warunkiem zastosowania stawki 0% jest złożenie w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego na kwotę zwrotu różnicy podatku o której mowa w art. 87 ust. 2. W przeciwnym wypadku zaliczkę należy opodatkować wg stawki obowiązującej dla dostawy krajowej.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, postanowieniem z dnia 14 września 2005 r., Nr PP/443-82-3-GK/05 uznał stanowisko Spółki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdzono, iż obowiązek podatkowy powstanie gdy otrzymana zaliczka zostanie udokumentowana fakturą VAT. Natomiast, gdy faktura VAT nie zostanie wystawiona, to niezależnie od wysokości zaliczki, obowiązek podatkowy z tytułu jej otrzymania nie powstanie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, oraz stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Z dniem 1 czerwca 2005 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). Ustawa ta wprowadziła między innymi zmianę w art. 20 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 20 ust. 1 w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Natomiast jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy, z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Ponadto przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...) (Dz. U. Nr 95, poz. 798) stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zatem Jednostka po dniu 1 czerwca powinna dokumentować każdą otrzymaną zaliczkę fakturą VAT, a jeśli faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto, to zgodnie z § 14 ust. 4 w/w rozporządzenia po wydaniu towaru winna wystawić fakturę końcową, z tym że sumę wartości towarów pomniejszyć powinna o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejszyć o kwotę podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych. Spółka będzie mieć prawo do zastosowania stawki 0% na fakturze dokumentującej zaliczkę, jednakże, gdy w momencie jej ostatecznego rozliczenia nie zostaną spełnione warunki określone w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty wcześniej wystawionych faktur zaliczkowych i opodatkowania otrzymanych zaliczek stawką obowiązującą dla dostawy krajowej, czyli 22%.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl